Inne

Stadion przy ul. Traugutta 29

InfoGdansk
1 grudnia, 2016
Zdjęcie: Lechia - najbardziej znana gdańska drużyna.

W tym obiekcie sportowym sporo interesującej historii, wiele ciekawych nawiązań i odniesień można też znaleźć w bliskim sąsiedztwie stadionu. Obiekt powstał w 1927 roku na terenie dawnej strzelnicy wojskowej przy ówczesnej ulicy St. Michaelisweg , od wielu dziesięcioleci ten ciekawy ciąg komunikacyjny jest określany jako ulica Traugutta.

Stadion im. Alberta Forstera

Nazwa Jahnkampfbahn nawiązywała do postaci Friedricha Ludwiga Bahna, niemieckiego propagatora gimnastyki i wszelkiej innej aktywności fizycznej. Niestety w latach trzydziestych pożyteczny skądinąd obiekt został wpleciony w nurt nazistowskiej ideologii – na stadionie organizowano defilady, narodowosocjalistyczne imprezy czy też zloty oddanej Hitlerowi młodzieży. Od czerwca 1934 roku obiekt nosił nazwę Albert Forster Stadion, warto przypomnieć, ten gdański gauleiter został po wojnie uznany za zbrodniarza, skazany na karę śmierci i stracony.

Po wojnie obiekt został przejęty przez klub Baltia, czyli późniejszą Lechię. Na stadionie rozgrywano przede wszystkim mecze piłkarskie i zawody lekkoatletyczne, organizowano zloty młodzieży, a 4 maja 1961 roku na obiekcie urządzono metę I etapu Wyścigu Pokoju. Lechia Gdańsk ze zmiennym szczęściem radziła sobie w rozgrywkach ekstraklasy, w sezonie 1956 zajęła wysokie trzecie miejsce, ale dziesięć lat później (1967) gorycz spadku do trzeciej ligi…

Legendarny mecz Lechia-Juventus

Największym jak do tej pory sukcesem gdańskiej drużyny był triumf w rozgrywkach Pucharu Polski w edycji 1982/83. Lechia tej trudnej sztuki dokonała jako zespół trzecioligowy! W rezultacie występ w rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów i dwumecz ze słynnym Juventusem. Na wyjeździe gładka porażka 0-7, w gdańskim rewanżu zaciekły bój i minimalna przegrana 2-3. Wtedy padł rekord frekwencji na tym stosunkowo niewielkim stadionie, podobno zawody oglądało aż 40 tys. widzów! Mecz stał się również patriotyczną manifestacją, obecność Lecha Wałęsy zachęciła kibiców do wyrażenia ekspresyjnej dezaprobaty wobec ograniczeń ówczesnego systemu.

Jedyny międzypaństwowy mecz piłkarski rozegrano w dniu 12 kwietnia 1987 roku, gdy polska reprezentacja po wyjątkowo słabej grze zremisowała 0:0 z ekipą Cypru. W latach 2007-2008 w związku z awansem do ekstraklasy przeprowadzono gruntowną modernizację obiektu, wtedy m. in. na trybunie prostej zamontowano plastikowe krzesełka, zainstalowano też system podgrzewania murawy.

Od roku 2011 Lechia rozgrywa mecze na Stadionie Energa Gdańsk, opisywany tu obiekt służy rugbistom, lekkoatletom, tenisistom i jako piłkarskie zaplecze treningowe.

Zobacz też – Koszule ze stójką wracają do mody!

Ciekawie prezentuje się sąsiedztwo stadionu, jeszcze w przestrzeni obiektu Aleja Gwiazd, nieco dalej tzw. Góra Szubieniczna (niem. Galgenberg) z pozostałościami cmentarza krematoryjnego , cerkiew pw. św. Mikołaja, zabytkowe obiekty Politechniki Gdańskiej i wiele innych.

Galeria Stadion przy Traugutta 29 - fotografie