W trzecią sobotę czerwca (21 czerwca 2025 r.) tradycyjnie odbędzie się Dzień Gotyku Ceglanego. Impreza popularyzuje dziedzictwo kulturowe gotyku ceglanego oraz tematykę ochrony zabytków w północnej części Europy.
Na obszarze Gdańska znakomitych zabytków z tego nurtu architektury nie brakuje. Historyczna impreza bardzo dobrze więc do nadmotławskiego miasta pasuje.
Dzień Gotyku Ceglanego w Gdańsku
Dzień Gotyku Ceglanego jest inicjatywą EuRoB, czyli stowarzyszenia Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Miasto Gdańsk udziela się w tym stowarzyszeniu od 2008 roku. Impreza odbywa się we wszystkich miastach państw położonych nad morzem Bałtyckim i leżących na wspomnianym szlaku, głównie Danii, Niemiec i Polski.
W tym dniu w kościele św. Mikołaja odbędzie się oprowadzanie po gotyckich zabytkach świątyni. Natomiast wieczorem wnętrze kościoła wypełnią melodie koncertu organowego.
Gotyk ceglany w Gdańsku
Skąd tak wielka popularność cegły w budownictwie średniowiecznego Gdańska? W okolicy brakowało odpowiedniego surowca kamiennego, stąd poszukiwanie innych możliwości. Budulec ceglany jako pierwsi zaproponowali cystersi z Oliwy. W kolejnym stuleciu za sprawą działalności Zakonu Krzyżackiego nastąpił rozkwit tego rodzaju sztuki budowlanej. W Gdańsku wyrastały więc ceglane kościoły, fortyfikacje i mieszczańskie kamienice.
Do dzisiaj zachowało się wiele cennych zabytków ceglanej architektury. Z obiektów sakralnych szczególną uwagę przyciąga kościół Mariacki – największa ceglana świątynia na świecie! Historyczny obszar Głównego Miasta otaczają nieźle zachowane pozostałości ceglanych fortyfikacji. Cennych zabytków architektury świeckiej przetrwało mniej, za to zachowany Dwór Bractwa św. Jerzego stanowi prawdziwą perłę mieszczańskiej kultury.
Zobacz też – Wynajem samochodów: kiedy warto postawić na flotę bez zakupu
O atrakcyjności tego rodzaju architektury świadczy też jej XIX-wieczny powrót w postaci historyzujących budowli neogotyckich.