Niedaleko

Cypel helski

InfoGdansk
3 lipca, 2017
Cypel helski. Tutaj zaczyna się Polska...
Zdjęcie: Cypel helski. Tutaj zaczyna się Polska...

Przez wiele powojennych dziesięcioleci cypel helski był turystycznie niedostępny, przyczyną funkcjonowanie wielu jednostek wojskowych i znaczenie okolicy w obronności tej części Wybrzeża. Skorzystała z tego przyroda, bo porośnięte cenną roślinnością wydmy uniknęły rozdeptania przez niekontrolowany napływ turystów i plażowiczów.

W maju 2013 roku otwarto fantastyczny ciąg kładek spacerowych, nietypowy szlak (długość 527 m) prowadzi od okolic portu rybackiego, brzegiem Zatoki Puckiej i dookoła helskiego cypla. Planuje się wydłużenie tej trasy. Przy pomostach nietypowo (poziomo) rozmieszczone tablice edukacyjne z opisem przyrodniczego bogactwa rezerwatu Helskie Wydmy.

W trakcie spaceru w stronę cypla helskiego zobaczyć można:

Stanowisko 27 Baterii Artylerii Stałej z zachowaną armatą B – 34U kal. 100Mm;

Obelisk „Kopiec Kaszubów” akcentujący znacznie cypla helskiego jako początku Polski;

Zniszczone stanowisko nr 1 baterii im H. Laskowskiego.

Do tego fantastyczne widoki, przy dobrej pogodzie widać ostro zarysowany brzeg Zatoki Gdańskiej z Portem Północnym i ciągiem trójmiejskiej aglomeracji. Sporo też dynamiki na okalających cypel wodach, niemal o każdej porze dnia zobaczyć można statki na podejściach do gdańskiego czy gdyńskiego portu.

Cypel Helski to miejsce, które warto odwiedzić o każdej porze roku, ale szczególnie pięknie prezentuje się we wrześniu i październiku. Dlatego warto przyjechać tu jesienią i spędzić kilka dni nad Bałtykiem bez tłumu turystów.