Imprezy

Ratusz Oruński zaprasza…

InfoGdansk
2 lutego, 2022
Zdjęcie: Budynek Ratusza Oruńskiego - stan przed rewitalizacji.

W najbliższą sobotę (5 lutego 2022 r.) odbędzie się uroczyste otwarcie Ratusza Oruńskiego, działalność tej nowej placówki kulturalnej adresowana będzie do mieszkańców z dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce i również dalszych zakątków Gdańska.

W zrewitalizowanym budynku znajduje się filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, siedziba Rady Dzielnicy oraz Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej.

Nowe życie Ratusza Oruńskiego

Okazały budynek powstał w 1867 roku i przez kolejne dziesięciolecia był siedzibą lokalnej administracji. Warto przypomnieć – Orunia została włączona w gdańskie granice dopiero w 1933 roku, a wcześniej zamieszkana przez ponad 12 tys. mieszkańców uchodziła za największą wieś na Pomorzu i posługiwała się własnym znakiem herbowym! Zatem było czym zarządzać i administrować.

O funkcji budynku i wiejskiej specyfice dawnej Oruni ciekawie przypominają rzeźby z ratuszowej fasady. Temida z wagą i mieczem symbolizuje bezstronność w osądach i skuteczność władzy. Natomiast bogini przyrody Demeter z księgą, sierpem i bukietem kłosów przypomina o rolniczym znaczeniu okolicy.

W latach trzydziestych ubiegłego stulecia w okazałym gmachu działał Ośrodek Pomocy Bezrobotnym, Urząd ds. Młodzieży, Urząd Stanu Cywilnego oraz komisariat policji kryminalnej. Po wojnie podtrzymano tylko funkcje policyjne, w tej roli obiekt służył do 2010 roku, następnie stał pusty bez sensownego wykorzystania.

Lokalni mieszkańcy w przeprowadzonych konsultacjach społecznych jednoznacznie wskazali na ten budynek jako szczególnie warty rewitalizacji i adaptacji do nowych i potrzebnych funkcji kulturalnych.

W 2016 roku Miasto Gdańsk odkupiło zabytek od Skarbu Państwa. W czerwcu 2020 roku rozpoczęły się prace remontowe prowadzone w ramach Programu Rewitalizacji Dzielnic Gdańska współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

W zrewitalizowanym budynku szczególną rolę odgrywać będzie Biblioteka Ratuszowa obejmująca powierzchnię 339 m². Na czytelników czeka 25 tys. książek oraz 2,5 tys. audiobooków, do tego oferta warsztatów, wykładów i innych ciekawych zajęć. Jak pokazuje przykład Biblioteki Manhattan – takie placówki przyciągają i aktywizują mieszkańców z nawet odległych zakątków miasta.

Zobacz też – Kuchnia retro – zainspiruj się z Lofra.pl

Ze względu na pandemiczne ograniczenia otwarcie Ratusza Oruńskiego będzie mieć kameralny charakter i w ramach dni otwartych zostanie znacząco rozciągnięte w czasie.

W sobotę 5 lutego po nieodzownych w takich okolicznościach przemówieniach ratusz zostanie podświetlony, w górę wystrzeli konfetti, następnie odbędzie się wykład Aleksandra Masłowskiego poświęcony historii budynku i ul. Gościnnej.

Dni Otwarte Ratusza Oruńskiego

Poniżej przedstawiamy program Dni Otwartych Ratusza Oruńskiego.

Program wydarzeń w Bibliotece Ratuszowej:

• 7.02.2022 , godz. 17:30 – Spotkanie autorskie z Anną Kańtoch, autorką popularnych powieści

kryminalnych ( w nawiązaniu do historii budynku, w którym niegdyś mieścił się komisariat policji)

• 8.02.2022, godz. 17:00 – Folk warsztaty dla dzieci w wieku 5-12 lat (Prowadzenie: Anna Kaźmierak, na podstawie książki własnego autorstwa: Turonie, żandary, herody, Dwie Siostry 2019)

• 9.02.2022, godz. 15:30 – Warsztaty psychologiczne dla młodzieży z Przemkiem Staroniem: „Nie

rozumiem tego świata, czyli co zrobić, aby odnaleźć się w trudnej rzeczywistości”

• 10.02.2022, godz. 12:00 – 14:00 – Warsztaty dla seniorów z Akademią Zabawy i Edukacji „Wykrzyknik”: Mandale Zero-Waste wykonane z ziaren, makaronów i kasz

• 11.02.2022, godz. 17:30 – Spotkanie autorskie z Pawłem Huelle, ogłoszenie rocznej akcji Gdańsk

czyta: „Talita”; prowadzenie Anna Burzyńska

Na warsztaty i spotkania obowiązują zapisy. Na warsztaty zapisy przyjmuje kierowniczka filii (obowiązuje limit 10 osób): anna_walkowiak@wbpg.org.pl.

Na spotkania autorskie zapisy przyjmuje Dział Promocji, Marketingu i PR (zgodnie z limitem osób

obowiązującym w sali): promocja@wbpg.org.pl.

Rada Dzielnicy:

Środa 9.02.2022 – Dyżur Rady Dzielnicy, w godzinach 17-19

Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej (GFIS):

Centrum Równych Szans zaprasza mieszkańców i mieszkanki Gdańska na spotkania wsparciowe:

– Wsparcie zawodowe: środa (9.02.2022) i piątek (11.02.2022), w godz. 9.00-15.00.

Zobacz też – Nowoczesne urządzenia do pralni przemysłowych

Poszukujesz pracy? Wracasz na rynek pracy po przerwie? Szukasz pierwszego zatrudnienia? A może chcesz zmienić swoją ścieżkę zawodową? Podnieść kwalifikacje? Masz problemy życiowe, które powstrzymują Cię przed podjęciem pracy?

– Wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych: czwartek (10.02.2022), w godz. 9.00-15.00.

Masz kłopoty rodzinne? Potrzebujesz wsparcia kwestiach związanych z zadłużeniem? Chcesz złożyć wniosek o mieszkanie? Nie radzisz sobie z trudnymi sprawami urzędowymi? Czujesz, że potrzebujesz wsparcia?

Centrum Równych Szans zaprasza na spotkania.

– Klub Rodzica Orunia Gościnna: środa (9.02.2022) – godz. 10.30.

Bezpłatne spotkanie rozwojowe dla rodziców i osób opiekujących się dziećmi w wieku 0 – 4 lata. W programie: zabawy na dywanie, spotkanie ze sztuką, miniwarsztat dla rodziców o NVC. Zapisy: e.patyk@gfis.pl.

– Wystawa „Pocztówki, widokówki czyli podróże małe i duże – pocztówki z kolekcji Magdaleny Piaseckiej” – wtorek (8.02.2022), godz. 14.00.

„Pocztówki, widokówki, czyli podróże małe i duże” to nazwa bloga, którego Magdalena Piasecka założyła 14 maja 2020 r. w trakcie nasilenia pandemii Covid-19 i trwania w Polsce lockdownu. Zbieranie pocztówek z całego świata stało się podróżowaniem bez wychodzenia z domu, komunikowaniem się z ludźmi wbrew zamknięciu i separacji, sposobem na poradzenie sobie z samotnością. Utworzenie bloga spowodowało lawinę listów i paczek zawierających setki pocztówek z każdego zakątka Polski i świata. Ekspozycja w Ratuszu Oruńskim będzie próbą pokazania zaledwie niewielkiej części z ogromnej i ciągle rozrastającej się kolekcji. Na wystawie znajdą się m.in. pocztówki polskie z okresu PRL i najciekawsze polskie i zagraniczne karty pocztowe wydrukowane przed 1939 rokiem.

Dwa wykłady historyczne:

– 5.02.202 (sobota), godz. 18:00 – „Oruński Rynek i Ratusz” – wykład poprowadzi Aleksander Masłowski. Będzie to opowieść o historii ul. Gościnnej na Oruni i budynku Ratusza Oruńskiego. Uwaga. Ograniczona ilość miejsc.

– 2. 08.02.2022 (wtorek), w godz. 18.00-19.30 – „Kryminalne historie z Oruni inspirowane artykułami z przedwojennych czasopism” – wykład poprowadzi Ryszard Kopittke, przewodnik. Będzie to podróż przez przedwojenne historie kryminalne, które wydarzyły się na Oruni. Uwaga. Ograniczona ilość miejsc.

Oba wykłady odbędą się w reżimie sanitarnym. Będą transmitowane na żywo na fanpage’u MojaOrunia.pl.

Rewitalizacja oruńskiej dzielnicy

Przez wiele dekad Orunia była dzielnicą o nieciekawej opinii i wyraźnie pomijaną w szerzej zakrojonych planach inwestycyjnych Gdańska.

Odbiór dzielnicy powoli się zmienia, a mieszkańcy jakby odkryli własną lokalną tożsamość i ciekawą przeszłość tej okolicy.

Interesujących miejsc i zabytków w sąsiedztwie Ratusza Oruńskiego nie brakuje. Na szczególną uwagę zasługuje ulica Gościnna z nagromadzeniem stylowej i eleganckiej architektury, z tej przyczyny jej przestrzeń jest określana mianem „oruńskiej starówki„.

Przy opisywanej ulicy warto zobaczyć udanie zrewitalizowaną Kuźnię Oruńską, z racji niewielkich rozmiarów uznawaną za najmniejszy żuławski dom podcieniowy.

Więcej o żuławskich domach podcieniowych.

Nieco dalej kościół św. Jana Bosko zbudowany w latach 1820-1823, projekt świątyni opracował Karl Friedrich Schinkel – jeden z najwybitniejszych XIX-wiecznych architektów pruskich.

Na osobne opowiadanie zasługuje zrewitalizowany Park Oruński z ciekawym pomnikiem Tatara Rzeczypospolitej.

Powyżej wspomnianego parku znajduje się niespodzianka z dziedziny techniki. Wielki zbiornik powstał w 1869 roku jako kluczowy węzeł nowoczesnej miejskiej sieci kanalizacyjnej. Po rewitalizacji zabytkowy obiekt działa jako Zbiornik Wody „Stara Orunia” i stanowi ważne ogniwo tak zwanego Gdańskiego Szlaku Wodociągowego.

Po latach zapomnienia Orunia rzeczywiście odzyskuje należne miejsce w przestrzeni nadmotławskiego miasta, otwarcie Ratusza Oruńskiego ciekawie ten dłuższy proces podkreśla i akcentuje.