Impreza już się odbyła

Imprezy

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach”.

InfoGdansk
19 października, 2019

Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie po wystawie „Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach”. Od 28 września, przez kolejne soboty do 9 listopada, będą mieli Państwo okazję zapoznać się z ekspozycją razem z jej współautorami. Kuratorzy także chętnie odpowiedzą na pytania dotyczące organizacji wystawy oraz jej najcenniejszych eksponatów.

Wystawa opowiada o narodzinach, rozwoju i upadku państwa Zakonu Krzyżackiego

W wernisażu tej wystawy (14 września 2019 r.) wziął udział o. Frank Bayard – nowy wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego. Obecność tak dostojnego gościa jak najbardziej uzasadniona, bo ranga i poziom ekspozycji są rzeczywiście znakomite.

Tytuł wystawy nawiązuje do cytatu z bibliinej Księgi Przysłów wykorzystanego przez Piotra z Dusburga – chyba najbardziej znanego kronikarza krzyżackich dziejów.

W przestrzeni Zamku Krzyżackiego ponad siedemset obiektów: rękopisów, rzeźb, militariów, zabytków sakralnych i krzyżackich monet. Większość z nich to średniowieczne oryginały!

Ekspozycja opowiada o narodzinach, rozwoju i upadku państwa zakonnego – organizacyjnego fenomenu w skłóconej i podzielonej Europie. Narracja dotyczy dwóch zasadniczych aspektów: ideologii decydującej o rozkwicie zakonnej organizacji oraz praktyki związanej z zarządzaniem coraz większym i bogatszym państwem, rozwojem obronności, infrastruktury itd.
Znaczenie eksponatów podkresla kontekts estetyczny i merytoryczny, zamkowe sale tworzą w tym przypadku wystawienniczą przestrzeń najlepszą z możliwych.

Formułę wystawy poszerza katalog oraz międzynarodowa konferecja naukowa.

INFORMACJE
oprowadzania kuratorskie po wystawie „Mądrość zbudowała sobie dom… Państwo krzyżackie w Prusach”’
Muzeum Zamkowe w Malborku;
Starościńska 1, 82-200 Malbork;
Data: 9 listopada 2019, Godz. 11.00 – 12.30;
Zbiórka przed kasami biletowymi.