Przyroda

Park de Gaulle’a

InfoGdansk
18 stycznia, 2022
Zdjęcie: Park de Gaulle'a w Gdańsku.

Nazwa parku nawiązuje do pobliskiej ulicy upamiętniającej nietuzinkową postać Charles’a de Gaulle’a – podczas II wojny światowej przywódcy tak zwanych Wolnych Francuzów, a w latach 1959-1969 prezydenta Republiki Francuskiej. We wrześniu 1967 roku Charles de Gaulle odwiedził Gdańsk i było to wydarzenie wielkiej rangi i znaczenia.

Ciekawa fontanna w Parku de Gaulle’a

Pod koniec XIX wieku opisywany obszar był prywatnym ogrodem, a jego przekształcenie w ogólnodostępny teren parkowy nastąpiło w latach 70-tych ubiegłego stulecia. Wtedy powstały wylane asfaltem alejki spacerowe oraz ciągi murków ozdobnych.

Na terenie Parku de Gaulle’a rosną: jesion wyniosły, dęby (również w odmianie czerwonolistnej), buki, kasztanowce i kilka odmian topoli.

Zobacz też – Od złotniczych arcydzieł do sklepów jubilerskich online

Warto też zwrócić uwagę na piękny okaz sosny czarnej i spore zgrupowanie platanów widoczne od strony ulicy Partyzantów. W parku powstały dwa wydzielone zabawowe ogródki dla dzieci, siłownia plenerowa oraz boisko do gry w koszykówkę. Od strony alei Grunwaldzkiej zobaczyć można elegancką fontannę z rzeźbami „Ptaki Wodne” autorstwa wybitnego rzeźbiarza Sławoja Ostrowskiego. W jego pracowni powstało wiele znakomitych i ważnych upamiętnień pomnikowych – między innymi pomnik Dariusza Kobzdeja oraz ławeczka Oskara i Güntera Grassa.

Zatem w pobliżu wyjątkowo ruchliwej arterii drogowej znajduje się cicha i spokojna enklawa parkowa. Nieco dalej (ok. 1 400 m) zobaczyć można Park Jaśkowej Doliny – najstarszy publiczny park na terenie miasta Gdańska.

Galeria Park de Gaulle'a w Gdańsku - fotografie