Niedaleko

Góra Donas

InfoGdansk
24 kwietnia, 2020
Zdjęcie: W oddali wieża nadawcza Idea Góra Donas.

Opisywane wzniesienie jest geologiczną pamiątką po ostatnim zlodowaceniu, gdy cofający się i topniejący lodowiec przyczynił się do wielce urozmaiconego ukształtowania okolicy.

Donas – najwyższe wzniesienie na terenie Trójmiasta

Wysokość tej kulminacji Moreny Chwaszczyńskiej wynosi 205,7 metrów, zatem Góra Donas jest najwyższym wzniesieniem na terenie Gdyni i również całego Trójmiasta.

W 2003 roku na szczycie tego wzniesienia powstała wieża nadawcza „Idea Góra Donas” wykorzystywana przez firmę PTK Centertel. Dzięki współpracy tego podmiotu z Urzędem Miasta Gdyni udostępniono też taras widokowy, z którego podziwiać można zróżnicowany krajobraz kaszubskiej krainy, czy też gęstość gdyńskiej zabudowy podkreśloną bezkresem Morza Bałtyckiego.

Z platformy doskonale też widać strzelistą kreskę masztu radiowo-telewizyjnego z pobliskiego Chwaszczyna. Pierwszy maszt powstał na przełomie lat 50. i 60. XX w. jako nadajnik średniofalowy dla Gdańska i okolic. Na początku lat sześćdziesiątych zbudowano kolejny o wysokości 200 metrów. Dekadę później w miejscu dwóch poprzednich masztów wyrosła konstrukcja o wysokości 317 metrów, wykorzystywana do czasów obecnych.

Taras funkcjonuje na wysokości 26,5 metrów, brzmi niepozornie i niegroźnie, ale ze względu na kratownicową konstrukcję i otwartość przestrzeni – o zawroty głowy i uczucie lęku naprawdę nietrudno.

Wejście na platformę widokową jest możliwe od 1 kwietnia do 31 października w godzinach 8.00-18.00. Podczas skrajnych warunków pogodowych taras widokowy jest zamknięty.

Ewangelicki cmentarz z Dohnasbergu

W pobliżu wieży zachował się też ewangelicki cmentarz dla niemieckiej ludności z Dohnasbergu. Taką nazwą określano przestrzeń Kolonii Chwaszczyńskiej, zasiedlaną od XIX wieku napływową ludnością z Wirtembergii.

Osadnicy zgodnie współżyli z lokalną ludnością kaszubską, a niemiecka rodzina Leibrandtów swoim zaangażowaniem w lokalne tematy zyskała powszechny szacunek i uznanie. Ostatni potwierdzony pochówek odbył się w 1942 roku, gdy pożegnano Augustyna Leibrandta, jego grób zachował się do czasów obecnych.

W marcu 1945 roku w tej okolicy toczyły się ciężkie walki między nacierającą Armią Czerwoną, a stawiającymi twardy opór oddziałami hitlerowskimi.

Przez szczyt wzniesienia prowadzi turystyczny Szlak Trójmiejski, ciekawie spinający przyrodnicze i historyczne wątki okolicy.

Galeria Góra Donas - fotografie