Imprezy

Noc Muzeów w Błękitnym Baranku

InfoGdansk
14 maja, 2024
Zdjęcie: Noc Muzeów w Błękitnym Baranku. Fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.

Na kolejną odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów zaprasza też Spichlerz Błękitny Baranek, który jest najstarszym zachowanym budynkiem na obszarze Wyspy Spichrzów i od kilkunastu lat działa w strukturach Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Niektóre partie budynku pamiętają XVI stulecie, zatem czasy niebywałego rozkwitu portowego Gdańska.

Muzealna impreza w tak wiekowych i ciekawych wnętrzach z pewnością dostarczy wielu interesujących wrażeń i emocji.

Noc Muzeów 2024 w Błękitnym Baranku

Spichlerz Błękitny Baranek (Gdańsk, ul. Chmielna 53)
od 19:00 do 1:00
wstęp: 1 zł

Skarby – tak brzmi hasło Europejskiej Nocy Muzeów 2024 w Spichlerzu Błękitny Baranek. Przeniesiemy się w czasie aż do wczesnej epoki żelaza. Odtworzymy też realia średniowiecznego Gdańska. Historia ożyje dzięki rekonstruktorom z grupy Gdańska Rota Mieszczańska.

 • Zobacz zapinki, bransolety, naszyjniki i szpile sprzed 2600 lat (!) na wystawie „Skarby z ziemi wydarte”. Pokażemy Ci, jak prehistoryczni ludzie nosili te ozdoby.
 • Weź udział w warsztatach tworzenia biżuterii i stwórz ozdoby inspirowane prehistorycznymi skarbami.
 • Poznaj, jak działa wykrywacz metali i do czego może się przydać na stanowisku archeologicznym.
 • Dowiedz się, jak szyto stroje w dawnym Gdańsku. Poczuj na własnej skórze dotyk dawnej tkaniny.
 • Przymierz średniowieczną zbroję i zrób sobie niepowtarzalne zdjęcie.
 • Naucz się pisać gęsim piórem.
 • Zobacz, jak dawniej wybijało się monety.
 • Posłuchaj średniowiecznych pieśni, wykonywanych na żywo przy dźwiękach liry.
 • Weź udział w grze zręcznościowej polegającej na łowieniu drewnianych rybek.
 • Spróbuj zburzyć mur przy pomocy miniaturowego tarana.
 • Wejdź w średniowieczną uliczkę, przespaceruj się między kramami i warsztatami. Spotkaj kupca, złodziejaszka, pielgrzyma, bednarza, bursztynnika, kowala, cyrulika, szewca i inne historyczne postaci. Miej się na baczności! W tę szczególną noc manekiny w muzeum naprawdę ożywają!
 • Odkryj zabytkowe przedmioty zakopane w piaskownicy archeologicznej.
 • Odpocznij w kameralnej sali kinowej i obejrzyj film „Zdrowie i higiena w dawnym Gdańsku”. Zobacz, jak leczono ludzi w przeszłości, zanim rozwinęła się medycyna.
 • Nie nudź się w kolejce! Oczekując na wejście do Spichlerza, możesz wziąć udział w quizie i sprawdzić swoją wiedzę o gdańskiej Wyspie Spichrzów.

Wszystkie atrakcje rozpisane na stronie:
https://archeologia.pl/aktualnosci/aktualnosci-wszystkie-muzea/noc-muzeow-2024/

Spichlerz Błękitny Baranek – niezwykła wystawa

Spichlerz Błękitny Baranek stanowi prawdziwy unikat dawnej gdańskiej zabudowy magazynowej, której większość przepadła pod koniec II wojny światowej i nie doczekała się późniejszej odbudowy.

W zabytkowym spichlerzu działa oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Dostosowanie do muzealnej roli wymagało wieloletnich prac budowlanych prowadzonych pod ścisłym konserwatorskim nadzorem.
Zwiedzającym najbardziej podoba się rekonstrukcja średniowiecznej ulicy, dosłownie tętniąca gwarem dawnych mieszkańców i wykonywanej przez nich pracy.

Kolejne stanowiska przedstawiają dawne zawody, dzisiaj już mocno zapomniane, ale wtedy ważne w funkcjonowaniu ośrodków miejskich. Inne ekspozycje dotyczą między innymi znaczenia Wyspy Spichrzów w handlowej aktywności Gdańska, czy też życia codziennego dawnych mieszkańców nadmotławskiego miasta.

W Błękitnym Baranku organizowane są też ciekawe wystawy czasowe, takim wydarzeniem była na przykład prezentacja znalezisk archeologicznych odkopanych w trakcie badań części gdańskiego Zamczyska.

Zobacz więcej – Wystawa „Tajemnice gdańskiego Zamczyska”

To nie koniec archeologicznych atrakcji podczas nadchodzącej odsłony Nocy Muzeów, zwiedzający mogą też odwiedzić Piwnicę Romańską, której odkrycie było swego czasu sensacją historyczną na krajową skalę.

INFORMACJE
Noc Muzeów 2024 w Błękitnym Baranku;
Spichlerz Błękitny Baranek;
Chmielna 53, 80-748 Gdańsk;
24 maja 2024 r., od godz. 19.00.