Impreza już się odbyła

Imprezy

Zabytek z ludzką twarzą. Oprowadzanie kuratorskie w Spichlerzu „Błękitny Baranek”

InfoGdansk
29 listopada, 2021

Urny sprzed 2,5 tysiąca lat, a na nich wyrzeźbione twarze. Prawdopodobnie przedstawiają podobizny ludzi, którzy zamieszkiwali Pomorze we wczesnej epoce żelaza. Jakie tajemnice kryją się w tych zabytkach? Co oznaczają symbole na naczyniach? Gdzie archeolodzy odkryli najwięcej popielnic twarzowych?

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Między Słupią a Wierzycą – cmentarzyska z wczesnej epoki żelaza”. Dla najmłodszych miłośników archeologii przygotowano warsztaty ozdabiania urn twarzowych.

Ciekawe zajęcia w „Błękitnym Baranku”

W badania cmentarzysk z okresu wczesnej epoki żelaza było zaangażowanych kilka pokoleń gdańskich archeologów. Zabytki, które można zobaczyć na wystawie „Między Słupią a Wierzycą…” – w tym kilkadziesiąt unikatowych kanop pomorskich – są efektami ich odkryć.

Kurator wystawy, dr Piotr Fudziński przybliży wszystkim zainteresowanym kulturę pomorską i jej obrządek pogrzebowy. Opowie również o badaniach wykopaliskowych, które przeprowadzono na Kaszubach i Kociewiu od lat 50. XX wieku. Wykopaliska były ważnymi wydarzeniami dla lokalnych społeczności, o czym świadczą archiwalne zdjęcia.

Dla dzieci w wieku szkolnym są przeznaczone warsztaty ozdabiania urn twarzowych. Zajęcia będą prowadzone przez edukatorów muzealnych. Każdy uczestnik otrzyma na własność odlew urny (wzorowany na oryginalnym zabytku), który będzie mógł pomalować i ozdobić techniką rytowania (żłobienia). Na początku zajęć grupa obejrzy wystawę „Między Słupią a Wierzycą…”, a przewodnik wyjaśni dzieciom, na czym polegają pradawne wzory i zdobienia.

INFORMACJE
Zabytek z ludzką twarzą. Oprowadzanie kuratorskie i warsztaty dla dzieci w Spichlerzu „Błękitny Baranek”;
Muzeum Archeologiczne w Gdańsku – Spichlerz „Błękitny Baranek”;
ul. Chmielna 53, 80-748 Gdańsk

 
Zajęcia i oprowadzanie odbędą się w terminach:
9 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 (grupa 10 dzieci)
10 grudnia 2021 r. o godz. 15:00 (grupa 10 dzieci)

Konieczne wcześniejsze zgłoszenie edukacja@archeologia.pl.