Rozmaitości

Dlaczego nadal warto inwestować w fotowoltaikę?

InfoGdansk
5 lipca, 2023

Na pytanie dlaczego nadal warto inwestować w fotowoltaikę, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Korzyści z instalacji paneli jest wiele — zarówno te finansowe, związane z generowaniem dużych oszczędności, jak i ekologiczne. W poniższym artykule opowiemy o głównych zaletach, które niesie za sobą inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Co sprawia, że warto ją zainstalować w 2023 roku?

Niższe rachunki za prąd

Rachunki za energię elektryczną są jednymi z wyższych opłat związanych z prowadzeniem własnego gospodarstwa rolnego. Dzięki odpowiedniemu przeanalizowaniu zapotrzebowania gospodarstwa na prąd można stworzyć dobrze dobraną instalację fotowoltaiczną, która wyprodukuje odpowiednią ilość prądu. Projektujący ją specjalista powinien wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu, na którym ma stanąć instalacja oraz budynków. Powszechnie wiadomo, że koszty takiej instalacji są stosunkowo wysokie, a spłata inwestycji trwa zazwyczaj kilka lat. Jednak czy da się coś zrobić, aby początkowe koszty instalacji były niższe? O tym dowiecie się, czytając dalszą część tekstu.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie solarika.pl

Fotowoltaika dla rolników – dotacje i ulgi

Jednym z najbardziej znanych źródeł dotacji dla rolników jest program Narodowego Funduszu Gospodarki Wodnej – Agroenergia. To właśnie ten projekt ma na celu pomoc rolnikom w zwiększeniu niezależności energetycznej. Jego kolejną zaletą jest z pewnością ograniczenie złego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne oraz jakość powietrza. Kiedy można ubiegać się o takie dofinansowanie? Warunkiem, który musi zostać spełniony, jest moc instalacji – nie może być ona wyższa od 50 kWp. Dlaczego właśnie taka wartość? W wypadku wyższej mocy taka instalacja w świetle prawa zyskuje miano farmy fotowoltaicznej. Kwota takiego dofinansowania może wynieść do 25 tysięcy złotych. Istnieją jednak inne pomoce dla rolników. Jedną z nich jest ulga inwestycyjna na panele fotowoltaiczne dla płatników podatku rolnego. Taka ulga wynosi 25% kosztów poniesionych w ramach inwestycji w panele fotowoltaiczne. O czym należy pamiętać przy tego typu dotacji? Koniecznie zachowaj faktury i rachunki, które są potwierdzeniem kosztów. O taką ulgę można się zacząć ubiegać dopiero po zakończeniu prac nad instalacją.

Dowiedz się więcej: https://solarika.pl/fotowoltaika-dla-rolnika/

Czy opłaca się inwestować w instalację fotowoltaiczną?

Opłaca się zakładać instalację fotowoltaiczną na gospodarstwie rolnym – szczególnie biorąc pod uwagę przeróżne opcje dotacji i ulg do takiej inwestycji. Okres zwrotu takiej instalacji jest różny i zależy od wielu czynników, jednak często jest to przedział 7-10 lat. Aby stworzyć projekt dobrany do potrzeb Twojego gospodarstwa, skontaktuj się ze specjalistami tworzącymi instalacje fotowoltaiczne.