Od lipca 2019 roku trójmiejską panoramę podziwiać można z tarasu biurowca Olivia Star w gdańskiej Oliwie. Z wysokości prawie 130 metrów doskonale widać Zatokę Gdańską z leniwie przesuwającymi się statkami, aglomeracyjną rozpiętość Trójmiasta czy też zwartą ścianę leśną kaszubskich wysoczyzn morenowych.
Najwyższy gdański punkt widokowy
Opisywana atrakcja jest najwyższym gdańskim punktem widokowym, ulokowanym powyżej poziomu wieży ze wzgórza Pachołek, czy też platformy widokowej z kościoła Mariackiego. W obszarze trójmiejskim taras Olivia Star ustępuje tylko platformie widokowej z gdyńskiej góry Donas, ale tam ze względu na oddalenie od morza widoki nie są aż tak efektowne.
Biurowiec Olivia Star z wysokością 156 metrów (z masztami aż 180 metrów) jest najwyższym budynkiem w Trójmieście. Początkowo planowano budowę znacznie niższego obiektu, ale skoro na przestrzeni kilku zaledwie lat Gdańsk nabrał inwestycyjnego rozmachu, to i w tym przypadku plany budowlane poszybowały w górę…
Budynek wchodzi w skład kompleksu Olivia Business Centre, przy jego budowie zastosowano m. in. innowacyjny system wentylacji. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych systemów szczelinowych można indywidualnie wentylować każde pomieszczenie tego ogromnego budynku. Walor niebanalny, bo nader często nowoczesne biurowce bardziej przypominają laboratoria czy tajne ośrodki badawcze i praca w takim otoczeniu niekoniecznie musi być przyjemna.
Wjazd na taras widokowy wyłącznie z użyciem windy szybkobieżnej. Powierzchnia widokowej kondygnacji wynosi 1100 m², a jej aranżacja nawiązuje do oglądanych z zawrotnej wysokości widoków.
Od strony wschodniej doskonale widać akwen Zatoki Gdańskiej, w tej części wystrój nawiązuje do tematyki morskiej, między innymi do wnętrza eleganckiego statku wycieczkowego. Po stronie północnej wyraźnie zarysowana bryła kościoła katedralnego, ciekawie podkreślona barwną plątaniną oliwskich dachów. W tej części wystrój odwołuje się do secesyjnych motywów architektury, przeszklonych werand i nastroju XIX-wiecznej ulicy. Po stronie zachodniej podziwiać można leśny monolit Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w tej części przypominające pnie siedziska ciekawie odwołują się do tematyki przyrodniczej.
Z tarasu widokowego Olivia Star doskonale widać gdańskie obszary portowo-stoczniowe
Najbardziej efektowne widoki od strony Zatoki Gdańskiej. Doskonale widać obszary portowo-stoczniowe z terminalem kontenerowym DCT, stadion Energa Gdańsk czy też wąsko zarysowaną kreskę Półwyspu Helskiego. W dole Aleja Grunwaldzka z powoli sunącymi samochodami, od czasu do czasu leniwie przejeżdża wstęga pociągu towarowego, pasażerskiego czy charakterystyczna strzała Pendolino. Można bez końca obserwować i tak też rozmyślać…
Z tej zawrotnej wysokości dobrze też widać zmienność pogodowej oprawy – inaczej Trójmiasto wygląda przy bezchmurnym niebie, zgoła odmiennie w czasie burzy i deszczu. Jesienną porą olśniewać będzie złocisto-brązowa mozaika oliwskich lasów.
W Polsce tylko dwa podobne punkty widokowe. W Warszawie można wjechać na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, a we Wrocławiu na aż 49 piętro doskonale kojarzonego Sky Tower. Ranga gdańskiej atrakcji widokowej zatem niemała, a zapowiadana organizacja wydarzeń kulturalnych może uczynić 32 piętro miejscem modnym i chętnie odwiedzanym. Na tym nie koniec, bo piętro wyżej będzie działać restauracja Arco z Hiszpanem Paco Perezem jako szefem kuchni – postacią doskonale znaną w europejskiej gastronomii. Na kolejnym piętrze powstanie nowoczesne centrum konferencyjne.
Wjazd na taras widokowy płatny, bilet uprawnia do 1-godzinnego pobytu na 32 piętrze i tarasie widokowym.
Olivia Business Centre nie zwalnia tempa, w 2021 roku na terenie kompleksu udostępniono zieloną enklawę Olivia Garden, w tym ogrodzie o powierzchni 800 m² rośnie kilka tysięcy egzotycznych roślin, a miejsce świetnie nadaje się do odpoczynku, relaksu, imprezy czy też organizacji nietypowej konferencji.