Rozrywka

Egzotyczny ogród w Olivia Business Centre

InfoGdansk
25 czerwca, 2021
Zdjęcie: Egzotyczny ogród w Olivia Business Centre.

Pod koniec maja 2021 roku w przestrzeni oliwskiego kompleksu biurowego udostępniono całoroczny ogród Olivia Garden. Powierzchnię prawie 800 m² wypełnia trzy tysiące roślin z blisko 150 staranie dobranych gatunków egzotycznych, wśród nich zobaczyć można sporo botanicznych unikatów.

Olivia Garden jest więc kolejną atrakcją nowoczesnego Olivia Business Centre, dwa lata wcześniej udostępniony został taras widokowy na 32 piętrze Olivia Star – najwyższego budynku na terenie trójmiejskiej aglomeracji.

Tropikalny styl w Olivia Garden

Egzotyczny ogród powstał w przeszklonym pawilonie, którego charakterystycznie pochyły dach nawiązuje do kształtu wspomnianego wyżej biurowca Olivia Star.

Powstanie i aranżacja ogrodu pokazują nowatorstwo w planowaniu biurowo-pracowniczej przestrzeni, w tym dostępnym dla pracowników zielonym obszarze nietrudno o relaks, wyciszenie, odbudowę spokoju i skupienia. Kto wie, może w Olivia Garden narodzi się sporo ciekawych pomysłów i idei? Nie wszystko w biznesowej działalności powinno być sprowadzane do kwestii rentowności i finansowej kalkulacji, a odejście od pewnych schematów może otworzyć perspektywy innych i bardzo ciekawych możliwości.

Projekt ogrodu powstał w pracowni Malinowski Design Urban & Landscape, która specjalizuje się w projektowaniu architektury krajobrazu i może pochwalić się realizacją ponad trzystu projektów dla instytucji państwowych i prywatnych oraz klientów indywidualnych. W wielowątkowe prace zaangażował się interdyscyplinarny zespół projektowy, bo rzeczywiście skupienie takiej roślinnej różnorodności gatunkowej wymagało dogłębnej znajomości wielu aspektów botaniki i nowoczesnej techniki.

W projekcie pomyślano o najmniejszych i wydawałoby się niewiele znaczących detalach, na przykład słupy przypominają pnie drzewa, a ich forma została wyrzeźbiona ręcznie. Wszystkie drewniane wykończenia powstały z bambusa moso, który sprawdza się nie tylko jako
wydajny i trwały budulec, ale dostarcza też wrażenia zanurzenia w przyjaznej i naturalnej przestrzeni.

Sporym wyzwaniem konstrukcyjnym była lokalizacja ogrodowego pawilonu, Olivia Garden powstał nad podziemnymi garażami, zatem budowa została przeprowadzona wykonaniem szerokiego zakresu prac obliczeniowych.

W pawilonie zastosowano innowacyjny system sterowania „klimatem”, który jest całkowicie niezależny od panujących na zewnątrz warunków pogodowych. Centrum dozowania zajmuje ponad 100m² powierzchni odrębnego pomieszczenia, gdzie w wielkich zbiornikach filtrowana jest woda, wzbogacona o odpowiednie dawki preparatów pielęgnacyjnych. W skład systemu nawadniania
wchodzi między innymi 88 dysz zamgławiających, które pod ciśnieniem 70 barów roztaczają mgiełkę pary wodnej i odpowiednio podnoszą wilgotność i komfort roślin.

Ponadto zastosowano 120 specjalistycznych lamp asymilacyjnych, skutecznie dostarczających imitację światła dziennego. Doświetleniowy system zaprojektował polski fizyk Tomasz Braczkowski – wybitny ekspert w dziedzinie oświetlenia symulującego światło słoneczne.

Przestrzeń Olivia Garden została podzielona na kilka uzupełniających się obszarów. W egzotycznym ogrodzie powstały więc strefy: relaksu, coworkingu, food @ drink oraz dialogu. Miejsce świetnie sprzyja nieszablonowym spotkaniom biznesowym i towarzyskim, ponadto twórczej pracy i rekreacji, a nawet organizacji wykładów, warsztatów i kameralnych koncertów.

Przeprowadzono też dokładną analizę wędrówki słońca względem budynków otoczenia oraz całoroczną obserwację zmian poziomu temperatury, na podstawie uzyskanych wyników powstał system rolet zacieniających, które zaprogramowano w aż 13 niezależnych stref.

W Olivia Garden rośnie kilkadziesiąt sporych drzew, niektóre z nich mierzą po 11 metrów wysokości. Warto zwrócić uwagę na czarną oliwkę (Bucida Buceras), która efektownie wyrasta spomiędzy podestów antresoli i przypominać będzie prawdziwy „domek na drzewie”. Ciekawie prezentuje się też fikus bonsai z Florydy oraz rzadka macrozamia z Nowej Zelandii.

Wśród 150 egzotycznych gatunków zauważyć między innymi można: papaję, mango, kakaowce, palmy, bananowce, hawajskie plumerie, fikusy i oleandry.

Większość roślin sprowadzono z holenderskich szkółek ogrodniczych, nie pierwszy to przykład takiej współpracy, bo już pod koniec XVIII stulecia z holenderskich sadzonek lipowych powstała Wielka Aleja – jedna z pierwszych gdańskich promenad spacerowych.

W przestrzeni opisywanego ogrodu znajduje się ponad 80% gatunków roślin wymienionych w raporcie NASA, jako tych z największym wpływem na czystość chemiczną atmosfery. W Olivia Garden rośnie więc wiele gatunków roślin jonizujących i oczyszczających powietrze, wśród nich wymienić można różne odmiany philodendronów, aloesów, skrzydłokwiatów czy fikusów.

Rośliny z opisywanego ogrodu zostały dobrane w sposób przemyślany i nieprzypadkowy, uwzględniono bowiem ich wzajemne na siebie oddziaływanie, a przy właściwym wyborze pomogli botanicy z Uniwersytetu Gdańskiego.

Przestrzeń pawilonu została ciekawie udźwiękowiona, gości zaskakuje przestrzenna gama odgłosów ptaków i dzikich zwierząt, szumu wodospadu i szelestu wiatru.

I na koniec ciekawostka – nawet przy maksymalnym zapełnieniu ogrodu na jedną osobę przypadać będzie niemal 30 roślin, zatem średnio 15 razy więcej niż w typowych warunkach mieszkalnych!

Bar w stylu Tiki w Olivia Garden

Twórcy Olivia Garden zapowiadają dalszy rozwój tego niezwykłego ogrodu, w zapowiedzi między innymi wodospad wraz z meandrującym strumieniem oraz być może wprowadzenie kilkudziesięciu egzotycznych gatunków ryb. Po opracowaniu atrakcyjnych opisów roślin możliwa będzie organizacja wycieczek o ciekawych walorach edukacyjnych.

W opisywanym ogrodzie działa bar w stylu Tiki, w jego ofercie świeże koktajle oraz lekkie dania kuchni orientalnej.

Z popisowych pozycji warto wymienić przygotowywane na parze puszyste bułeczki Bao, z soczystymi kawałkami marynowanych mięs, aromatycznym tofu i warzywami i z dodatkiem robionego na miejscu KimChi.

Formuła baru opiera się na wątkach polinezyjskich, które zyskały popularność w Stanach Zjednoczonych w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Dzięki popularyzacji zdrowej, opartej na owocach, rybach i nieprzetworzonych produktach kuchni – koncepcja
Tiki szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie.

W barowej ofercie szeroka gama drinków i koktajli, komponowanych z użyciem egzotycznych owoców i przypraw z różnych stron świata.

Bajecznie zielona przestrzeń Olivii Garden sprzyja więc nieszablonowym spotkaniom biznesowym i towarzyskim, ponadto twórczej pracy i rekreacji, a nawet organizacji wykładów, warsztatów i kameralnych koncertów.

Wizytę w ogrodzie warto połączyć z wjazdem na taras widokowy na 32 piętrze Olivia Star – z wysokości 130 metrów podziwiać można kompozycję trójmiejskiej aglomeracji, rozległych lasów i pozornie bezkresnego Morza Bałtyckiego.

Wstęp do Olivia Garden jest płatny, bilety można nabyć w kasie lub w trybie online. Pobyt w Olivii Garden, w ramach jednego biletu, może trwać do 2 godzin – wyjątek stanowić będą biletowane osobno wydarzenia specjalne.

INFORMACJE
Ogród egzotyczny Olivia Garden;
Olivia Business Centre;
Al. Grunwaldzka 472C, 80-309 Gdańsk
garden.oliviacentre.com
Galeria Olivia Garden i bar w klimacie Tiki - fotografie