Przyroda

Park Chirona

InfoGdansk
28 grudnia, 2021
Zdjęcie: Staw w Parku Chirona.

Przestrzeń tego jednego z najmłodszych parków gdańskich jest wyjątkowo malownicza, miejsce chętnie odwiedzają mieszkańcy Osowej – dzielnicy położonej na północno-zachodnich rubieżach miasta.

Nazwa parku nawiązuje do pobliskiej ulicy Chirona i na dobre przyjęła się wśród osowskiej społeczności. W mitologii greckiej Chiron był najmądrzejszym i najbardziej cywilizowanym z centaurów, w tych przekazach zapisał się między innymi jako nauczyciel Heraklesa i Achillesa.

Na terenie Osowej ulic z mitologicznymi nazwami nie brakuje, w pobliżu opisywanego parku zobaczyć można ulice Pegaza, Posejdona, Afrodyty i Zeusa.

Prestiżowa nagroda dla Parku Chirona

Park obejmuje 3 hektary powierzchni zakreślonej przebiegiem ulic Chirona, Biwakowej, Zeusa i Minerwy. We wschodniej części opisywanego parku znajduje się spory staw z ptasią wyspą lęgową. Malowniczość stawu ciekawie podkreśla bogata oprawa roślinna z wieloma gatunkami roślinności wodnej i błotnej.

W Parku Chirona znajduje się też drewniany pomost widokowy, z którego można również rekreacyjnie łowić ryby. Do tego sieć parkowych ścieżek i wyjątkowo bogata infrastruktura rekreacyjna: place zabaw dla dzieci, siłownia plenerowa, stół do gry w ping-ponga, ponadto odgrodzony wybieg dla psów.

Park Chirona powstał w latach 2006-2010, wkrótce potem w konkursie wojewódzkim otrzymał nagrodę w kategorii Najpiękniejszej Przestrzeni Publicznej Województwa Pomorskiego 2012.

Zobacz też: Czy meble ze stali nierdzewnej sprawdzą się w gastronomii?

Powstanie parku wpisało się w dłuższy proces cywilizowania osowskiej dzielnicy, która w administracyjne granice Gdańska została włączona w 1973 roku, ale przez kolejnych kilkadziesiąt lat jej znakiem rozpoznawczym były gruntowe drogi i wszechobecne błoto.

Osowa graniczy z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym – rozległym obszarem leśnym z rezerwatami przyrody, szlakami turystycznymi i licznymi nawiązaniami do ciekawych wątków historycznych.

Galeria Park Chirona w Gdańsku - fotografie