Rozrywka

Koło widokowe AmberSky

InfoGdansk
14 sierpnia, 2019
Zdjęcie: Koło widokowe AmberSky

Koło widokowe AmberSky na dobre wrosło w turystyczną panoramę nadmotławskiego miasta; widoczne z wielu zakątków Śródmieścia przykuwa uwagę uwagę mieszkanców i odwiedzających Gdańsk turystów.

Konstrukcja kilkukrotnie zmieniała lokalizację, ustawiana była w przestrzeni Wyspy Spichrzów, Targu Węglowego, od dłuższego czasu stoi na Ołowiance, w bliskim sąsiedztwie kładki zwodzonej i Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Z koła widokowego AmberSky można podziwiać Miasto Gdańsk w przyrodniczej oprawie

Nazwa tej widokowej atrakcji nieprzypadkowo nawiązuje do „złota Bałtyku”, miasto Gdańsk uchodzi za światową stolicę bursztynu i jest powszechnie kojarzone z tą drogocenną żywicą kopalną.

W obszernej i wygodnej gondoli wjeżdża się na wysokość 50 metrów. Widok rzeczywiście zapiera dech w piersiach. Turyści podziwiają panoramę historycznego Śródmieścia z mozaiką czerwonych dachów i doskonale ujętymi symbolami miasta: Żurawiem, kościołem Mariackim, czy też strzelistą wieżą ratusza. Dobrze też widać złocisty Stadion Energa Gdańsk oraz tereny portowo-stoczniowe. Przy dobrej pogodzie w oddali zauważyć można długą kreskę Półwyspu Helskiego.

Doskonale też widać inwestycyjną gorączkę, która ogarnęła śródmiejskie obszary – gdzie spojrzeć, tam smukłe żurawie budowlane i rosnące w oczach biurowce i osiedla mieszkaniowe. Z wysokości można też dostrzec wizualny i miły dla oka kontrast między pofałdowanymi morenami kaszubskimi i pozornie monotonną płaszczyzną Żuław Wiślanych. Natomiast po zmroku urzeka panorama rozświetlonego i tętniącego życiem miasta. Powodów do skorzystania z tej atrakcji turystycznej jest więc niemało.

Na kole 36 gondol z klimatyzacją i ogrzewaniem; kabina w kolorze czarnym służy do obsługi gości rangi VIP. Wewnątrz tej wyjątkowej gondoli skórzane fotele, telewizor, szklana podłoga, a na specjalne zamówienie schłodzony szampan!

Z koła AmberSky może jednocześnie korzystać prawie 300 osób

Przejazd kołem widokowym trwa 15 minut, w tym czasie wykonywane są trzy obroty. Obok charakterystycznej konstrukcji wielki taras rekreacyjny z leżakami i stylowo zaaranżowanym punktem gastronomicznym.

Otoczenie koła AmberSky też ciekawe. W bliskim sąsiedztwie wspomniana kładka zwodzona, Polska Filharmonia Bałtycka działająca w budynku zabytkowej elektrociepłowni, Bursztynowa Promenada Gwiazd, Spichlerz Królewski z początku XVII wieku i wielki kompleks Narodowego Muzeum Morskiego.

Koło widokowe AmberSky w liczbach
Wysokość koła – max. 50 metrów;
36 gondol 8-osobowych;
2 godndole dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych;
1 gondola klasy VIP;
288 – tyle osób może jednoczesnie korzystać z koła widokowego;
440 ton – tyle waży konstrukcja koła.

INFORMACJE
Koło widokowe AmberSky;
ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
ambersky.pl
Galeria Koło Widokowe AmberSky - fotografie