Imprezy

685 lat Oruni. Impreza historyczna w Parku Oruńskim

InfoGdansk
23 czerwca, 2023

Już niedługo rozległa przestrzeń Parku Oruńskiego wypełni się gwarem średniowiecza! W dniu 1 lipca 2023 r. odbędzie się impreza historyczna, która podkreśli wyjątkowość dzielnicy i bogactwo jej dziejów. W tym roku Orunia obchodzi 685. rocznicę swojego powstania oraz 90. rocznicę włączenia w administracyjne granice miasta Gdańska.

Impreza historyczna w Parku Oruńskim

Impreza „Rekonstrukcja historyczna. 685 lat Oruni” odbędzie się z inicjatywy Jacka Hołubowskiego, miłośnika lokalnej historii, który udziela się też jako radny dzielnicy.

W przestrzeni Parku Oruńskiego pojawi się 140 rekonstruktorów z całej Polski, którzy odtworzą między innymi zaciekłe starcie Krzyżaków z oddziałem polskim. Natomiast kupcy z Ciechanowa zaprezentują towary, jakimi handlowano w średniowieczu w tej części Europy, ponadto opowiedzą o stosowanych w tamtych czasach miarach i sposobach płatności.

Szczególnie ciekawych atrakcji wypatrywać należy w okolicy pomnika Tatara Rzeczypospolitej oraz przy parkowej Scenie Muzycznej.

W trakcie imprezy oruńskiej odbędą się między innymi:

rekonstrukcja bitwy wojska krzyżackiego z oddziałem polskim;
turnieje rycerskie i łucznicze;
pokazy rzemieślnicze;
warsztaty gry i zabawy;
dawna kuchnia z atrakcyjną ofertą gastronomiczną;
możliwość wybicia pamiątkowej monety oruńskiej za symboliczną opłatą 2 zł.

 

Początek imprezy 1 lipca 2023 r. o godz. 12.00, zakończenie około godz. 18.00. Natomiast już dzień wcześniej na terenie parku rozstawiana będzie średniowieczna osada.

Festyn historyczny w Parku Oruńskim odbędzie się dzięki finansowaniu z rady dzielnicy „Orunia-Św. Wojciech-Lipce”.

Orunia – dzielnica z duszą

Dzieje Oruni sięgają czasów średniowiecza, w 1338 roku nastąpiła lokacja wsi w oparciu o regulacje prawne Zakonu Krzyżackiego. Skąd zapadająca w pamięć nazwa tej okolicy? Według ciekawego (ale nieprawdziwego) wyjaśnienia – nazwa Orunia nawiązuje do komtura krzyżackiego Albrechta von Ore, który poległ w trakcie zaciekłej bitwy pod Płowcami. Najbardziej prawdopodobne wyjaśnienie łączy nazwę dzielnicy z przepływającą przez jej obszar Oraną, określaną obecnie mianem Potoku Oruńskiego.

Historia Oruni obfituje w katastrofy i dramatyczne wydarzenia. Okolica była wielokrotnie niszczona w trakcie kolejnych wojen i dewastowana przez sztormy i powodzie.

W drugiej połowie XIX wieku rozwój miejscowości wyraźnie przyspieszył, Orunia stała się wtedy ludnościowym zapleczem zyskującego na znaczeniu Gdańska.
Kilkadziesiąt lat później w okolicy mieszkało kilkanaście tysięcy osób, z tego powodu Orunię określano mianem największej wsi na terenie Prus Zachodnich!

Zobacz też – Pływanie – doskonała aktywność dla dzieci i dorosłych

O meandrach oruńskiej historii ciekawie przypominają zachowane zakątki i zabytki. W przestrzeni wspomnianego kilkukrotnie Parku Oruńskiego znaleźć można echa patrycjuszowskiej przeszłości Gdańska, w tutejszym dworku nocowali królowie, a nieco wyżej znajduje się Zbiornik Stara Orunia, który pamięta narodziny nowoczesnej kanalizacji gdańskiej.

Ulica Gościnna nieprzypadkowo określana jest mianem „oruńskiej starówki”, bo w tym uroczym zakątku zobaczyć można najcenniejsze zabytki lokalnej historii: kościół św. Jana Bosko, kuźnię z początku XIX stulecia, eleganckie wille, Ratusz Oruński, a nawet słup ogłoszeniowy z czasów Wolnego Miasta Gdańska!

O krzyżackich czasach przypomina zabytkowy Kanał Raduni, którego budowa na wiele stuleci zdefiniowała funkcję okolicy i niektórych obszarów rozwijającego się Gdańska.

Warto też podkreślić wyjątkowe poczucie lokalnej tożsamości, które od lat czyni z tutejszych mieszkańców charakterną i zwartą społeczność.

INFORMACJE
„Rekonstrukcja historyczna. 685 lat Oruni”;
Impreza historyczna w Parku Oruńskim;
1 lipca 2023 r., od godz.12.00