Rozmaitości

Skup srebra techniczne – ile można otrzymać za jego złom?

InfoGdansk
25 maja, 2022

Srebro jest metalem o coraz szerszym zastosowaniu technicznym i z roku na rok zapotrzebowanie na nie wzrasta, zdecydowanie wyprzedzając podaż. Z tego powodu – a także dlatego, że metody odzysku srebra ze złomu są coraz doskonalsze – firmy, które jeszcze niedawno musiały płacić za odbiór odpadów, teraz mogą zredukować własne koszty dzięki współpracy ze skupem srebra.

Ile można zaoszczędzić?

Podawanie konkretów z kategorii skup srebra cena za gram nie ma dziś większego sensu, ponieważ rynek jest dynamiczny. Jeszcze do niedawna mówiło się o uśrednionej cenie 1,50 złotego za gram, natomiast z oczywistych powodów skup srebra 925, srebra 800 czy skup srebra technicznego będą miały rozbieżne cenniki. W przypadku stopów duże znaczenie dla ustalenia finalnej wyceny będzie miał typ domieszek. Jeden z największych skupów srebra, weglik.eu, oferuje również usługę odbioru złomu srebra i indywidualne wyceny także przy odpadach nietypowych.

Oczywiście w skali całej działalności, nawet jeśli skup srebra cennik ma bardzo korzystny, nie będzie można mówić o potężnych zyskach, natomiast to, co z całą pewnością można osiągnąć, to redukcja kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów złomu srebrnego.

Skup srebra opcją dla wielu firm

Jeszcze do niedawna o skupie srebra mówiło się głównie w kontekście wyrobów jubilerskich czy sztabek srebra. Dziś i one oczywiście trafiają na skup, ale w przypadku firm zdecydowanie bardziej istotnymi pozycjami w cennikach będą srebro techniczne, elementy akumulatorów, wytopy, luty, blaszki i elementy elektryczne wykonane ze srebra i jego stopów. Bardzo często w takich przedmiotach wykorzystywane są stopy Ag-Pt czy Ag-Au, które również można rozdzielić i oczyścić odzyskując więcej, niż samo srebro.

To istotne dlatego, że nowoczesne techniki recyklingu złomu srebra pozwalają na dołączenie do sieci większej liczbie firm, które wcześniej nie korzystały ze skupu srebra. Działo się tak dlatego, że odzyskanie srebra ze stopów i odpadów było po prostu ekonomicznie nieuzasadnione. Technologie zostały jednak rozwinięte, a ceny srebra pierwotnego osiągnęły na tyle wysoki poziom, że równowaga ekonomiczna recyklingu też się przesunęła. Nawet więc, jeśli Twoja firma kiedyś odrzuciła opcję sprzedaży złomu srebrnego na skupie, dziś jest odpowiedni moment, żeby wrócić do tematu.

Wybierz właściwy skup – będziesz mieć większe możliwości

Nie w każdym skupie przyjmowany jest dokładnie ten sam asortyment. Warto więc, poza sprawdzeniem cen, poświęcić chwilę także na ustalenie, jakie odpady srebra będzie można sprzedać danemu odbiorcy. W niektórych przypadkach szersza lista skupowanych materiałów może być nawet większym atutem niż najkorzystniejsze ceny.