Już po raz trzeci mieszkańcy ulicy Lawendowej będą się integrować w ramach ciekawej imprezy sąsiedzkiej. Ulica Lawendowa znajduje się w samym sercu zabytkowego Gdańska i zaskakuje nagromadzeniem autentycznej i cennej przy tym zabudowy. W zniszczonym u schyłku II wojny światowej Gdańsku takie walory zasługują na szczególną uwagę.
Święto Ulicy Lawendowej odbędzie się w dniu 14 czerwca 2025 r.
Święto ulicy Lawendowej
Tradycyjnie w organizację imprezy włączył się klasztor dominikański działający przy pobliskim kościele św. Mikołaja. O godzinie 10.30 oraz 16.30 odbędzie się zwiedzanie kościoła w towarzystwie zakonnika-przewodnika. Warto przypomnieć – kościół sw. Mikołaja jako jedyny w gdańskim centrum uniknął wojennej destrukcji i z bogatym wyposażeniem stanowi prawdziwą skarbnicę historii i sakralnej sztuki.
Natomiast o godzinie 13.00 w Czarnej Sali odbędzie się wykład dr. Barbary Kokoski pod tytułem „Caravaggionista w Gdańsku – tajemnice obrazu z kościoła gdańskich dominikanów”.
W trakcie Święta ulicy Lawendowej na mieszkańców i gości czekać będzie wiele innych ciekawych atrakcji: „Lawendowe zabawy”, występ „CUMBIA SEMANA”, występ zespołu muzycznego The Basement i wiele innych.
Szczegółowy program imprezy – zobacz tutaj.
Ulica Lawendowa w Gdańsku
Pomimo stosunkowo niewielkiej długości (ok. 130 m) ulica Lawendowa zaskakuje autentycznym klimatem i zabudową. Jakimś cudem walec wojennej destrukcji oszczędził ten fragment Głównego Miasta.
Na południowym krańcu ulicy Lawendowej zobaczyć można intrygująco przechyloną kamienicę z XVII wieku. Wspomniany zabytek od dłuższego czasu jest adresowo przypisany do ulicy Świętojańskiej). Fasadę kamienicy przy Lawendowej 2/3 zdobią rzeźby boga handlu Hermesa, lokomotywy i żaglowca.
Natomiast na sąsiednim budynku zobaczyć można resztki efektownego kiedyś portalu oraz przedwojenną tabliczkę z numerem 4. Na rogu ulic Lawendowej i Straganiarskiej działała w 2 połowie XIX wieku synagoga żydowska. Do tego dochodzi sąsiedztwo gotyckiego kościoła św. Mikołaja oraz unikatowej Hali Targowej z końca XIX wieku.
Początki tej ulicy łatwe jednak nie były. Dawna nazwa Gross Lawendelgasse (Wielka Lawendowa) ironicznie odnosiła się do wszechobecnego odoru i gęsto rozsianych stert śmieci.
Zobacz też – Wynajem samochodów: kiedy warto postawić na flotę bez zakupu
Nastrój tej (oczywiście już odpowiednio uporządkowanej) ulicy docenili filmowcy. W przestrzeni ulicy Lawendowej kręcono ujęcia do znanych filmów: „Do widzenia, do jutra”, „Blaszany bębenek” oraz „Wróżby kumaka”.