Impreza już się odbyła

Informacje

Bursztynowe art déco

InfoGdansk
29 marca, 2018

Miasto Gdańsk od dłuższego już czasu szczyci się mianem Światowej Stolicy Bursztynu, rzeczywiście dorobek miejscowych artystów i rzemieślników przyprawia o zdumienie i niedowierzanie. W nurt tej tematyki ciekawie wpisuje się Muzeum Bursztynu z organizowanymi przez placówkę wystawami czasowymi.

Sztuka art déco w Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Wystawa “Bursztynowe art déco” opowiada o sztuce bursztynniczej z okresu międzywojennego, specyfice tej twórczości oraz gustach i oczekiwaniach jej ówczesnych nabywców.

Wyszukane i kunsztownie zdobione wyroby były chętnie nabywane przez wykształcone i zamożne elity, w tych użytkowych drobiazgach jeszcze sporo wysublimowanego smaku i indywidualności, których próżno szukać w powojennych wyrobach masowej produkcji.

Na wystawie zegary, barometry, termometry, kałamarze i wiele innych gustownych drobiazgów sporo mówiących o aspiracjach czy ambicjach ich dawnych właścicieli. Ceremonialne palenie tytoniu wpisywało się niegdyś w wysoki poziom społecznych zachowań,  dlatego na wystawie całe zestawy fajek, cygarniczek, popielniczek oraz pudełek na papierosy i cygara. W tych drobiazgach sporo bursztynowych zdobień i ornamentyki. Nie brakuje też biżuterii w postaci korali, broszek, wisiorków i bransoletek. Sporo przedmiotów nawiązuje do tematu emancypacji kobiet, niektóre panie dla podkreślenia niezależności używały takich wyszukanych bibelotów, zwłaszcza puderniczek.

Wśród niemal dwustu eksponatów również dzieła prawdziwie unikatowe. Takim cackiem cygarniczka Cartiera zakupiona do zbiorów Muzeum Bursztynu na aukcji Christie’s  w Londynie. Warto zwrócić uwagę na puderniczkę wykonaną w gdańskiej firmie Moritz Stumph&Sohn, zatrudnieni w niej jubilerzy zapisali fantastyczne karty w historii lokalnej sztuki i rzemiosła. Ciekawa jest też bursztynowa szkatuła z przedstawieniem panoramy Gdańska.

Puszka z przedwojennym filmem została znaleziona w 2010 roku i przekazana do Muzeum Bursztynu

Nawiązanie do tematyki okrętowej stanowi srebrna tablica z bursztynowymi kaboszonami, zamówiona z okazji budowy statków dla Żeglugi Polskiej. Budowę jednostek “Gdańsk” i “Gdynia” przeprowadzono w miejscowej Danziger Werft, a tablica nawiązuje do drugiego z tych statków.

Na wystawie również unikatowy przedwojenny film o pozyskiwaniu bursztynu. Metalowa puszka z filmową taśmą została w 2010 roku znaleziona na jednym ze strychów i potem przekazana do Muzeum Bursztynu. Formułę wystawy poszerza katalog z fotografiami wszystkich eksponatów i ciekawymi esejami dotyczącymi tematyki art deco i bursztynu.

INFORMACJE
Wystawa „Bursztynowe art déco”
Muzeum Bursztynu, Sala Sądowa, ul. Targ Węglowy 26
Wystawa do 30 września 2018 r.