Rozmaitości

Od złotniczych arcydzieł do sklepów jubilerskich online

InfoGdansk
22 stycznia, 2022

Biżuteryjne ozdoby towarzyszą ludziom od zarania dziejów… Z wykorzystaniem kolczyków, naszyjników czy eleganckich bransoletek można przecież podkreślić urodę, nieszablonowy styl, a jeżeli jest i taka potrzeba – więcej znaczącą pozycję społeczną. Tak było, jest i tak też będzie…

Wyroby złotnicze odgrywały też niemałą rolę w życiu codziennym dawnych elit, stąd tak wielkie zapotrzebowanie na wyszukane w formie świeczniki, szkatułki, wazony i puchary. Z czasem złotnictwo zmieniło się w jubilerstwo, a dawne rzemieślnicze zakłady rozwinęły się w wysoce wyspecjalizowane wytwórnie, czy też sklepy jubilerskie online.

Jubilerskie ciekawostki

Ciekawostek i pobudzających wyobraźnię tematów w jubilerskiej dziedzinie rzeczywiście nie brakuje. Od wielu stuleci szczególnie intrygują diamenty, które jako węglowe bryłki o unikatowej budowie i strukturze odgrywają szczególną rolę w jubilerskiej sztuce. Wcześniej jednak konieczna jest odpowiednia obróbka, bo dopiero po takich wymagających wielkiej wiedzy zabiegach diament staje się brylantem.

Już w XV wieku diamenty zaistniały w dynastycznej polityce najwyższego szczebla. W 1477 roku habsburski książę Maksymilian swoje skuteczne zaloty do księżniczki Marii Burgundzkiej podkreślił wspaniałym pierścieniem inkrustowanym kawałkami diamentów w kształcie litery M.

Największym znalezionym kiedykolwiek diamentem był Cullinan, którego waga wynosiła niewiarygodne 3106 karatów. Ten niezwykły diament został znaleziony na terenie Południowej Afryki i podarowany brytyjskiemu królowi Edwardowi VII, następnie został pocięty na dziewięć dużych diamentów i prawie sto mniejszych. Dwa największe z nich zdobią brytyjskie insygnia królewskie.

Ważną rolę w jubilerskiej sztuce odgrywa też złoto, wykonane z tego kruszcu ozdoby były dumnie noszone już w starożytnych Egipcie i Babilonie. Czyste złoto jest zbyt miękkie, dopiero po umiejętnym połączeniu z innym metalem znajduje wspaniałe jubilerskie zastosowanie. I nie tylko takie, złoto jest wykorzystywane przy produkcji silników bolidów Formuły 1, powlekaniu kokpitów niektórych samolotów, do tego dochodzi szerokie zastosowanie w elektronice, medycynie i kosmetologii.

Jeszcze innym tropem poszli dawni gdańszczanie, najsłynniejszym lokalnym trunkiem jest przecież Goldwasser – aromatyczny likier zmieszany z płatkami szczerego złota.

Gdańsk- stolica złotnictwa dawnej Rzeczypospolitej

Trójmiasto stanowi największe skupisko zakładów i sklepów jubilerskich, również tych działających w trybie online. Ugruntowane tradycje gdańskiego złotnictwa sięgają czasów średniowiecza, a po zakończeniu wojny trzynastoletniej i złamaniu krzyżackiego panowania nastąpił niebywały rozwój gdańskiej sztuki złotniczej.

Lokalni złotnicy zaopatrywali polską magnaterię i szlachtę, biskupie dwory czy też mniejsze parafialne kościoły. W XVII wieku złotnicy gdańscy wykształcili własny odrębny styl i charakter, a nadmotławskie miasto stało się najważniejszym ośrodkiem sztuki złotniczej w Polsce i jednym z najważniejszych w Europie!

Najwybitniejszym złotnikiem gdańskim był bez wątpienia Peter von den Rennen (1607-1671), w którego warsztacie powstały wspaniałe relikwiarzowe sarkofagi – św. Wojciecha dla Katedry Gnieźnieńskiej i św. Stanisława zamówiony przez Katedrę Wawelską. W jego zakładzie powstała też misterna misa podarowana królowi Władysławowi IV z okazji jego zaślubin z Ludwiką Marią Gonzagą.

Gdańscy artyści realizowali również zamówienia na kunsztowne dary dyplomatyczne, w Gdańsku powstał też serwis koronacyjny króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Złotnicy z nadmotławskiego miasta umieli trafnie odczytać sarmackie upodobania polskiej szlachty i praktycznie zmonopolizowali wyrób kubków, tac, kufli i pucharów z wizerunkiem króla Jana III Sobieskiego.

Gdańsk był więc złotniczą i jubilerską stolicą aż do kresu Rzeczypospolitej, a i potem miasto liczyło się w tej wymagającej kunsztu i wyobraźni dziedzinie. Przykładem działalność zakładu Carl Stumpf und Sohn, który przy ulicy Złotników funkcjonował prawie 150 lat, od początku XIX wieku aż do końca II wojny światowej. Wyroby z tej rodzinnej firmy złotniczej zdobią kolekcje muzeów polskich i zagranicznych, cieszą się też wielkim uznaniem prywatnych kolekcjonerów sztuki.

Gold Money – sklep jubilerski online

Minęły stulecia, złotnictwo zmieniło się w jubilerstwo, a Trójmiasto podtrzymuje tradycje największego ośrodka tej sztuki w Polsce.

jubiler Gdańsk

Szukając dobrego jubiler Gdańsk warto rozeznać się w bogatej ofercie tej branży. Wśród działających zakładów i sklepów jubilerskich online wyróżnia się oferta firmy GOLD MONEY, która prowadzi internetową sprzedaż najwyższej jakości biżuterii na każdą okazję. W ofercie sklepu szeroki wybór eleganckich i kunsztownie wykonanych kolczyków, naszyjników, bransoletek i pierścionków.

W 2020 roku w plebiscycie branżowym firma GOLD MONEY została laureatem konkursu Orły Jubilerstwa 2020.
Jubiler Gdynia – wspomniana firma prowadzi też działalność jubilerską w Gdyni.

Na stronie sklepu działa chat z doskonale zorientowanym doradcą, firma opiera się przejrzystych procedurach sprzedaży online ze skutecznie wdrożonymi zasadami korekty zmiany rozmiaru, reklamacji i ewentualnych zwrotów.

Wyroby jubilerskie oferowane przez firmę Gold Money powstają z wykorzystaniem wysokiej próby złota, srebra, brylantów, szmaragdów, szafirów i innych kamieni szlachetnych. Szukając prezentu, czy też podkreślenia ważnej uroczystości warto wziąć pod uwagę ofertę tego jubilerskiego sklepu online.