Muzea

Muzeum Pomorza

InfoGdansk
1 października, 2020
Zdjęcie: Wirtualne Muzeum Pomorza.

Po raz pierwszy w dziejach naszego portalu opisujemy placówkę muzealną działającą wyłącznie w wirtualnej przestrzeni. Projekt jest warty zarówno opisu jak i szerszej uwagi, a jego tematyka dotyczy bogatej i skomplikowanej historii Pomorza Gdańskiego.

Bogate zbiory wirtualnego Muzeum Pomorza

Muzeum Pomorza prezentuje i udostępnia zdigitalizowane pocztówki, fotografie, wspomnienia i inne materiały dotyczące przeszłości regionu, jego mieszkańców i miejscowości.

W zbiorach kilkanaście tysięcy takich eksponatów, które nieraz bardzo emocjonalnie pokazują złożoność i wielowątkowość pomorskiej historii. Zbiory są czytelnie pogrupowane i łatwe w wyszukiwaniu.

Właścicielem opisywanej platformy jest Fundacja dla Gdańska i Pomorza powiązana osobowo z portalem internetowym Gdańsk Strefa Prestiżu. Zatem działalność spoza oficjalnego i formalnie uświęconego nurtu, ale tym bardziej autentyczna, cenna i potrzebna. Z pewnością gratka dla zajmujących się regionem dziennikarzy, przewodników turystycznych i bardziej dociekliwych mieszkańców.

Dawne Pomorze i społeczne zaangażowanie

Za podobnymi inicjatywami stoją często społecznicy-pasjonaci, którzy stawiają przed sobą cel ratowania, upamiętniania i propagowania lokalnej historii. Zadanie łatwe nie jest, bo z jednej strony znaczenie dziedzictwa jest niby rozumiane, z drugiej jednak z pomorskiej przestrzeni znikają kolejne zabytki, postępuje też komercyjny i niekontrolowany nacisk na cenne obszary i przestrzenie.

Zobacz też – Zalety wynajmu busów w Gdańsku na wyjazdy grupowe i imprezy okolicznościowe

Warto pamiętać – historia danego miejsca to nie tylko deptak z taką czy inną fontanną, lecz wątki, emocje i osobiste historie o potencjalnie wielkiej sile oddziaływania. Takie tematy należy obowiązkowo ratować przed zapomnieniem.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako „Muzeum Pomorza. Cyfrowe Muzeum Dziedzictwa Kulturowego Województwa Pomorskiego”.

INFORMACJE
Muzeum Pomorza;
Właściciel: Fundacja dla Gdańska i Pomorza;
muzeumpomorza.pl