Niedaleko

Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie

InfoGdansk
3 września, 2017

Prace przy budowie tej na wskroś nowoczesnej placówki dobiegły końca w czerwcu 2016 roku. Projekt zrealizowano we współpracy z Norweskim Muzeum Morskim w Oslo oraz tamtejszym Muzeum Historii Kultury, dlatego w ceremonii otwarcia udział wziął Ambasador Królestwa Norwegii.

Wcześniej w tym miejscu działała muzealna pracownia konserwatorska, prace prowadzono w pozbawionej większych udogodnień pofabrycznej hali. W nowoczesnej architekturze nowego budynku przenikają się jakby dwie odrębne całości: Pracowni Konserwacji oraz Magazynu Studyjnego, każda z nich wypełniona jest ciekawymi wystawami, eksponatami i dynamiką konserwatorskich działań.

Działalność Centrum Konserwacji Wraków w Tczewie

W Magazynie Studyjnym sporo elementów konstrukcyjnych i zabytków wydobytych z wraków eksplorowanych przez Dział Badań Podwodnych Narodowego Muzeum Morskiego, to m. in. fragment burty, kotwica, część ładunku z XV-wiecznego wraku zwanego „Miedziowcem”. Na ścianie bogata kolekcja dłubanek, łodzi i kajaków.

Wśród eksponatów m. in. jacht „Opty”, na którym Leonid Teliga samotnie opłynął świat. Na jachcie „Dal” Andrzej Bohomolec, Jerzy Śmiechowski i Jan Witkowski jako pierwsi Polacy pokonali bezmiar Atlantyku, zatem w tej części nawiązania do najważniejszych rozdziałów historii polskiego żeglarstwa. W tym miejscu również stacje multimedialne z ciekawą prezentacją zagadnień eksploracji i konserwacji wraków.

W Pracowni Konserwatorskiej bogaty zestaw niezbędnego wyposażenia. W sporej i wygodnej hali suwnica o udźwigu 5 ton oraz warsztaty kowalsko-ślusarski i szkutniczo-stolarski z wyposażeniem na światowym poziomie. Za takie należy uznać aparaturę do konserwacji archeologicznego drewna oraz wanny do konserwacyjnych kąpieli.

Atutem placówki jest otwartość, zatem zwiedzający mogą też obserwować pracujących konserwatorów.

W Centrum Konserwacji Wraków również działalność edukacyjna adresowana do dzieci i młodzież z tematyką dotyczącą podwodnej archeologii i konserwacji wydobytych znalezisk. Na tym nie koniec, opisywana placówka wykorzystuje technologię AR (Augmented Reality ), w tej rozszerzonej rzeczywistości specjalne prezentacje wraków, eksponatów i konserwatorskich zabiegów.

A w Wirtualnym Muzeum Morskim zestaw aplikacji wspierających edukacyjną działalność placówki. Poziom zastosowanych rozwiązań adekwatny do ducha XXI wieku…

INFORMACJE
Centrum Konserwacji Wraków Statków
ul. Paderewskiego 24, 83-110 Tczew
Tel. 58 761 75 31
www.nmm.pl/centrum-konserwacji-wrakow-statkow