Impreza już się odbyła

Imprezy

Festyn rodzinny z okazji otwarcia nowej wystawy stałej na „Sołdku”

InfoGdansk
4 października, 2021
Zdjęcie: Statek "Sołdek" - oddział Narodowego Muzeum Morskiego.

Narodowe Muzeum Morskie zaprasza na wielkie otwarcie nowej wystawy stałej na muzealnym „Sołdku” i przygotowany z tej okazji festyn rodzinny.

Goście zostaną powitani przez sięgających nieba marynarzy na szczudłach, a za symboliczną złotówkę będą mogli zwiedzić wnętrze zasłużonego rudowęglowca. Na zwiedzających czeka też wiele innych atrakcji – między innymi gra z nagrodami, muzyka, balony oraz słodka wata cukrowa…

Na festyn rodzinny przygotowaliśmy specjalną grę statkową z upominkami, która składa się z różnorodnych zabaw – mówi Przemysław Węgrzyn z Działu Edukacji Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. – Każdy znajdzie rozrywkę dla siebie! Chętni sprawdzą się w roli stoczniowców: przymierzą maskę spawacza i zbudują własny statek z klocków, lub marynarzy: wywołają „dowódcę” przez walkie-talkie oraz zbudują i uruchomią rurę głosową. Fanów wirtualnej rzeczywistości zaprosimy do zwiedzenia niedostępnych przestrzeni „Sołdka”. Na miłośników gier czekać będzie statkowe domino, a także marynistyczne gry: pamięciowa i karciana.

Miłośnikom zwiedzanie proponujemy również udać się na spacer po mieście z licencjonowanym przewodnikiem po Gdańsku.

Nowa wystawa stała na muzealnym „Sołdku”

Najważniejszym punktem wizyty będzie nowa wystawa stała pt. „Sołdek i jego czasy”, przygotowana w wyremontowanych ładowniach nr 3 i 4.

Ekspozycja opisuje wiele wątków z dziejów zasłużonego rudowęglowca, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza. Ponadto ukazuje historię polskiej techniki okrętowej, w szczególności realia polityczne, społeczne oraz gospodarcze w jakich powstawał „Sołdek” i w jakich był eksploatowany.

Festyn rodzinny z okazji otwarcia nowej wystawy stałej na muzealnym „Sołdku”.

Zwiedzanie wnętrza statku ciekawie akcentują gabloty z węglem i rudą żelaza oraz nowoczesne środki multimedialne. Z telefonicznej słuchawki płynie na przykład żywa opowieść dotycząca fascynujących dziejów statku. Projekcje prezentowane w kameralnej salce kinowej opisują fenomen powojennego rozkwitu polskiego przemysłu okrętowego, spore partie filmowego materiału dotyczą specyfiki pracy spawaczy, niterów i traserów.

Umożliwiliśmy zwiedzającym bezpośredni kontakt z wybranymi eksponatami. – mówi Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego NMMUwydatniliśmy również elementy konstrukcji „Sołdka” poprzez odpowiednie ich podświetlenie wewnątrz, a także zastosowaliśmy ścieżki dźwiękowe z odgłosami morza, maszyny parowej i pracy stoczni, które tworzą niezwykły klimat.

Opisywany parowiec od kilkudziesięciu już lat jest ikoną dawnego portu gdańskiego, stałym elementem nabrzeża wyspy Ołowianka i jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych w regionie. Jego remont oraz organizacja nowej wystawy stałej były możliwe dzięki realizacji projektu „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”.

Tajemnice „Sołdka” – nowa oferta edukacyjna w Narodowym Muzeum Morskim

Udział w nowych i dedykowanych „Sołdkowi” zajęciach edukacyjnych będzie doskonałą okazją przedstawienia barwnej historii i tajemnic tego wyjątkowego rudowęglowca. Niektóre lekcje muzealne są bezpośrednio powiązane z obowiązującą w szkołach podstawą programową.

Uczestnicy będą mogli zapoznać się z historią pierwszego pełnomorskiego statku zbudowanego w powojennej Polsce oraz życiem jego patrona – Stanisława Sołdka, ponadto odkryją zakamarki tej pracowitej jednostki, usłyszą też o specyfice pracy na morzu. Przy asyście edukatorów rozwiną spostrzegawczość oraz umiejętność kojarzenia faktów i orientacji w przestrzeni.

Pracując z dziećmi i młodzieżą będziemy wykorzystywać specjalnie pozyskane w ramach projektu pomoce dydaktyczne, takie jak maski spawaczy, krótkofalówki, rury głosowe, wielkogabarytowe klocki, gry stolikowe i podłogowe oraz okulary 3D, w których zaprezentujemy najciekawsze zabytki i miejsca związane z naszym statkiem. – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM.

– Natomiast dla uczestników Programu dla Rodzin przygotowaliśmy zajęcia pełne zagadek oraz poszukiwań tajnych informacji i ukrytych przedmiotów, do których będą prowadziły wskazówki umieszczone na zewnątrz i wewnątrz „Sołdka”.

Statek-muzeum „Sołdek” przeszedł w ubiegłym roku gruntowny remont w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Podczas prac odrestaurowano kadłub, wymieniono instalacje elektryczną i przeciwpożarową, a także wyremontowano ładownie, które zostały dostosowane do potrzeb nowej wystawy.

W tym miejscu polecamy świąteczne zestawy prezentowe.

Remont oraz organizacja nowej wystawy stałej były możliwe dzięki realizacji projektu „2 statki – wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” realizowanego w partnerstwie z Muzeum Oceanu Światowego w Kaliningradzie oraz Bałtyckim Federalnym Uniwersytetem im. Immanuela Kanta w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020 .

INFORMACJE
Festyn rodzinny z okazji otwarcia nowej wystawy stałej na „Sołdku”;
Nabrzeże Ołowianki przy Narodowym Muzeum Morskim;
9 października 2021 r., od godz. 12:00 do 18:00.
Galeria Nowa wystawa stała na muzealnym "Sołdku" - fotografie