Niedaleko

Wystawy w wejherowskim ratuszu

InfoGdansk
16 kwietnia, 2018
Wystawa Wejherowo okresu międzywojennego - niezwykła podróż w czasy II Rzeczypospolitej.
Zdjęcie: Wystawa Wejherowo okresu międzywojennego - niezwykła podróż w czasy II Rzeczypospolitej.

Wystawy w wejherowskim ratuszu dotyczą historii tej ciekawej miejscowości. Miasto powstało w połowie XVII wieku z inicjatywy Jakuba Wejhera. Dzięki jego kolejnym inwestycjom i fundacjom szybko stało się znaczącym ośrodkiem życia gospodarczego i religijnego. O rozwój miejscowości dbali też następcy z rodu Sobieskich i Przebendowskich, a po przeszło stuletnim okresie zaborów Wejherowo wróciło w granice Rzeczypospolitej.

W salach historycznych makiety z przedstawieniem miasta i tutejszej kalwarii – jednego z najciekawszych takich zabytków w Polsce. Warto też zwrócić uwagę na efektownie rozrysowane drzewo genealogiczne Jakuba Wejhera – wspomnianego wyżej barokowego żołnierza i wybitnego fundatora.

W osobnym pomieszczeniu wystawa „Wejherowo okresu międzywojennego” z wielkim nagromadzeniem autentycznych eksponatów i m.in. aranżacją przedwojennej kawiarni, stanowiska bankowego i zakładu fryzjerskiego.

W centralnej części wystawy biurko z postacią nawiązującą do burmistrza Teodora Bolduana, który w międzywojennych dziejach zapisał się jako urzędnik skuteczny i obdarzony wybitną wizją rozwoju wejherowskiej miejscowości. Takich osób niemieccy okupanci szczególnie się obawiali i burmistrz w październiku 1939 roku z polecenia Gestapo został zamordowany.

Aranżacja kawiarni nawiązuje do lokalu funkcjonującego niegdyś przy ulicy Lęborskiej, w którym spotykały się najważniejsze postacie ówczesnego Wejherowa. Salon Fryzjerski dla Pań i Panów Rococo powstał w 1927 roku, jego właściciel Jakub Hildebrandt był prawdziwym wirtuozem fryzjerskiej sztuki i postacią zasłużoną w lokalnych działaniach o charytatywnym charakterze.
Z kolei stanowisko bankowe pokazuje lokalny oddział Banku Polskiego, działający w Wejherowie od 1927 roku. Państwowa instytucja skutecznie rywalizowała z bankami komercyjnymi, również z tutejszym i systematycznie podupadającym Bankiem Kaszubskim.
Na wystawie również ciekawe aranżacje zakładu zegarmistrzowskiego oraz warsztatu stolarsko-ślusarskiego.

Wystawa “Wejherowo okresu międzywojennego” rozwija więc wątki niełatwego przejęcia miasta (wówczas Neustadt) z rąk niemieckich i cierpliwej budowy polskiego życia kulturalnego i gospodarczego. To również hołd dla przedwojennego burmistrza Teodora Bolduana, a także upamiętnienie lokalnych przedsiębiorców, rzemieślników i organizacji społecznych, dzięki którym Wejherowo stało się kwitnącym ośrodkiem polskiej działalności kulturalnej i gospodarczej.

Formułę wystawy poszerza wydanie specjalne Gazety Wejherowskiej utrzymane w charakterystycznej stylizacji retro. W wydaniu mnóstwo ciekawych informacji dotyczących Wejherowa z okresu międzywojennego.

Warto też zwrócić uwagę na bryłę ratuszowego budynku. To trzeci ratusz w wejherowskiej historii, jego budowa dobiegła końca w 1908 roku. W fasadzie obiektu trójarkadowy podcień, trzy stylizowane szczyty oraz mansardowy dach zwieńczony miedzianą glorietą. Przed ratuszem pomnik Jakuba Wejhera – inicjatora wejherowskiej historii.

INFORMACJE
Wystawy w wejherowskim ratuszu;
Ratusz w Wejherowie;
Plac Jakuba Wejhera 8, 84-200 Wejherowo;
tel. 58 677 70 00
Zwiedzanie w godzinach otwarcia ratusza.

Galeria Wystawy w wejherowskim ratuszu - fotografie