Przyroda

Jezioro Pusty Staw

InfoGdansk
6 lutego, 2017
Zdjęcie: Jezioro Pusty Staw

To ukryte w nadmorskim lesie jezioro jest być może pozostałością po wiślanym starorzeczu. Obecna nazwa została wprowadzona po II wojnie światowej i jest określeniem oddalonym od poprzedniego znaczenia. Wcześniej używano określenia Heid-See, co bardziej oznacza Wrzosowe, ewentualnie Leśne Jezioro.

Pionierska działalność Sörena Björna

W XVII wieku w okolicy funkcjonował dwór z browarem. Sto lat później pobliską przestrzeń sensacyjnie przekształcił Sören Björn, z jego inicjatywy założono tu ogród botaniczny, prowadzono też eksperymentalne obsadzenia wydm piaskolubną roślinnością. Metoda okazała się być bardzo skuteczna i istotnie zmniejszyła problem uciążliwego piachu.

W XIX wieku zauważono i wykorzystano rekreacyjne walory niedużego jeziora. Nad brzegiem zbudowano hotel kuracyjny, zorganizowano kąpielisko, w okolicy wytyczono sieć wygodnych i malowniczych ścieżek spacerowych. W 1914 roku z kąpieli w jeziorze miało skorzystać aż 50 tysięcy osób! Po II wojnie światowej rekreacyjna infrastruktura popadła w zapomnienie, nie bez znaczenia był też szerszy brak poszanowania wobec tego co wspólne i zielone. Z dawnej kurortowej zabudowy nie przetrwały nawet fundamenty.

Zobacz też – Pływanie – doskonała aktywność dla dzieci i dorosłych

W 2014 roku zakończono prace przy budowie trasy spacerowo-edukacyjnej, projekt sfinansowano ze środków Budżetu Obywatelskiego. Być może okolica Pustego Stawu ponownie stanie się ciekawą przestrzenią aktywnej rekreacji.

Komentarze
  • Jadac droga rowerowa z Centrum Gdanska na Plaze na Stogach ,warto czasami z niej zjechac i odwiedzic piekne urokliwe miejsce jakim jest Pusty Staw. Az trudno uwierzyc ze to naturalne jezioro otoczone lasem znajduje sie zaledwie ok. 8 km od Glownego Miasta.
    10 lipca, 2017