Rozmaitości

Jak odpowiednio przygotować się do sezonu żeglarskiego?

InfoGdansk
17 maja, 2022

Właściwe przygotowania do sezonu żeglarskiego są kompleksowe i powinny zostać rozpoczęte odpowiednio wcześnie. Oprócz zadbania o przygotowanie jachtu należy pamiętać o wielu innych rzeczach. Liczy się dobra forma, dlatego ćwiczenia i właściwa dieta są podstawą. Nie można zapominać także o ekwipunku, który powinien przejść przegląd i w razie potrzeby zostać uzupełniony. Ważną rolę w przygotowaniach pełni też dbałość o bezpieczeństwo, co obejmuje między innymi zakup niezbędnych akcesoriów takich jak np. kamizelki ratunkowe. Jak dobrze przygotować się do sezonu na żagle?

Kiedy najlepiej zacząć przygotowania?

Trudno jest jednoznacznie określić, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie przygotowań. Dużo zależy od tego, jak wiele pracy trzeba będzie włożyć w weryfikację stanu jachtu oraz sprawdzenie sprzętu. Warto dać sobie na to odpowiednio dużo czasu, by nie spieszyć się tuż przed rozpoczęciem sezonu. Dzięki temu będziemy spokojni i łatwiej będzie skupić się na najważniejszych rzeczach. Warto pamiętać, że sprawdzenie stanu jachtu jest kwestią kluczową i musi być wykonane odpowiednio wcześnie. Kondycji fizycznej niezbędnej do żeglowania również nie zbudujemy w kilka dni.

Weryfikacja stanu jednostki pływającej

Wyruszenie na głęboką wodę nie może obejść się bez rzetelnego sprawdzenia jakości sprzętu. Zadbana jednostka pływająca to gwarancja dobrze spędzonego czasu i przede wszystkim bezpieczeństwa na wodzie. Sprawdzenie stanu technicznego jest więc niezbędne. Dodatkowo może okazać się, że jacht wymagać będzie mniejszych lub większych napraw, dlatego te czynności najlepiej jest wykonać jak najwcześniej. Jeżeli na czas zimowania z jednostki pływającej został zabrany osprzęt, należy uzupełnić wszystkie braki.

Sprzęt do żeglowania i niezbędne akcesoria

Jeżeli przegląd jachtu mamy już za sobą, kolejną ważną rzeczą jest weryfikacja sprzętu i akcesoriów potrzebnych do żeglugi. Mowa tutaj przede wszystkim o tych rzeczach, które zwiększają bezpieczeństwo. Warto sprawdzić więc stan lin i nawigacji. Niezbędne są też sonary oraz kamizelki ratunkowe, bez których nie może obejść się żadna jednostka pływająca. Musimy mieć całkowitą pewność, że akcesoria, które mają zapewnić nam bezpieczną wyprawę, są w dobrym stanie techniczny i nadają się do użytkowania. Co więcej, warto sprawdzić ich wytrzymałość. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto postawić na nowy sprzęt i poczynić odpowiednie zakupy.

Budowanie formy przed sezonem

Podczas przygotowań nie możemy zapominać o tym, że każda osoba, która wybiera się na żagle, musi wykazywać się przynajmniej dobrą kondycją fizyczną. W okresie jesieni i zimy warto, jest zażywać, chociaż minimum ruchu, by nie stracić formy. Rekomendowane jest przede wszystkim chodzenie na basen i szlifowanie umiejętności pływackich, które nie tylko pomagają budować kondycję, ale mogą w niektórych przypadkach zadecydować o wyjściu z sytuacji kryzysowych na wodzie. Jeżeli zaniedbamy ten punkt przygotowań, wdrożenie się do żeglowania może być naprawdę utrudnione.