Informacje

Kurs żeglarski – najważniejsze informacje

InfoGdansk
5 lipca, 2021

Do podejścia do egzaminu na patent żeglarski nie trzeba mieć ukończonego żadnego kursu, a na podstawowy rodzaj uprawnień nie jest wymagane nawet żadne doświadczenie. Mimo to warto odwiedzić odpowiednią szkółkę i zapisać się na kurs żeglarski. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak pozwala rzetelnie przygotować się do egzaminu oraz nabrać umiejętności niezbędnych do bezpiecznej żeglugi.

Jakie są rodzaje kursów na patent żeglarski?

Kursy są uzależnione od rodzajów patentów, jakie chcą zdobyć uczestnicy. Polskie prawo określa trzy stopnie do zdobycia przez adeptów żeglarstwa. Pierwszy z nich to żeglarz jachtowy, posiadający m.in. uprawnienia do żeglowania po wodach śródlądowych. Drugi, jachtowy sternik morski (zobacz więcej informacji), pozwala na pływanie (jeziora, morza, oceany) wszędzie na jednostkach o długości do 18. metrów. Trzeci, czyli kapitan jachtowy, pozwala na pływanie bez żadnych ograniczeń co do wielkości jednostki. W praktyce ostatni stopień przydaje się głównie osobom zawodowo pracującym na morzu.

Ile zazwyczaj trwa kurs żeglarski?

Długość kursów różni się w zależności od szkoły, którą wybierzesz. Nie należy wybierać szkoleń trwających mniej niż tydzień. Tego typu instruktaże obejmują zazwyczaj skróconą i niepełną ofertę, co skutkuje gorszym wynikiem na egzaminie. Tydzień intensywnej nauki to zazwyczaj czas wystarczający do tego, by opanować podstawowe zasady, których znajomość będzie sprawdzana podczas testu. Oprócz czasu trwania warto też zorientować się w harmonogramie, tj. planie ułożenia zajęć oraz tym, ile czasu poświęca się na dane czynności.

Jaki jest koszt kursu żeglarskiego?

Cena uzależniona jest zazwyczaj od szkoły, jaką wybierzesz, a także od stopnia patentu, do którego się przygotowujesz. Trudno jest ją zatem uśrednić. Najczęściej cena oscyluje w granicach 900-1200 zł dla patentu na żeglarza oraz 1500-2000 zł na sternika. W koszt, oprócz samego instruktażu, a często także dodatkowych materiałów do nauki, wchodzi oczywiście pobyt na jachcie i wszystkie opłaty z tego wynikające, ubezpieczenie, pomoc wykwalifikowanego instruktora, a także podstawowy poczęstunek. Dodatkowe koszty obejmują zazwyczaj catering, dojazd na miejsce szkolenia i przede wszystkim cenę egzaminu i wydania patentu żeglarskiego.

Jaka szkoła żeglarska będzie najlepsza?

Wybierając odpowiednie miejsce do nauki żeglowania, trzeba przede wszystkim sprawdzić jej wiarygodność. Zajęcia powinny być prowadzone przez instruktorów posiadających aktualne uprawnienia i zawsze masz prawo zażądać sprawdzenia ich obecności. Szkoły żeglarskie powinny także oferować szkolenie wyłącznie na dobrej jakości sprzęcie. Wszelkie uszkodzenia mogą spowodować niebezpieczne sytuacje, zatem jeśli masz wątpliwości co do stanu łodzi, zrezygnuj z danego miejsca.

Istotny jest również program szkolenia. Powinien on przygotowywać do wszelkich zagadnień, które mogą być poruszone na egzaminie i to niezależnie od czasu trwania. Dobrze też, aby oferował on dostęp do materiałów szkoleniowych w formie podręczników bądź dodatkowych kursów. Opanowanie teorii jest pierwszą rzeczą sprawdzaną podczas egzaminu.

Co zabrać na kurs żeglarski?

Ponieważ w czasie kursu nie ma możliwości powrotu do domu, należy spakować się na niego tak, jak na wyjazd. Oprócz bielizny, piżamy, czy codziennych, wygodnych ubrań, trzeba pamiętać o wzięciu ciepłej bluzy i butów – nawet wtedy, gdy zapowiada się parny tydzień. Temperatura na wodzie zawsze jest bowiem niższa. Warto mieć też ze sobą odzież przeciwdeszczową, a jednocześnie krem z filtrem. Słońce odbijające się od wody może bardzo szybko poparzyć!

Kurs żeglarski to świetna przygoda przygotowująca do dalszych wypraw na statku. Warto sumiennie się do niego przygotować i skorzystać z okazji do zdobycia wiedzy.

Źródło: https://otss.pl/