Imprezy

Baltic Sail 2022

InfoGdansk
15 sierpnia, 2022
Zdjęcie: Holenderska Minerva podczas Baltic Sail.

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Baltic Sail odbędzie się w ostatni weekend sierpnia. Żeglarska impreza będzie więc ciekawym zwieńczeniem wakacyjnego sezonu i z pewnością przyciągnie uwagę wielu gdańszczan i odwiedzających miasto turystów.

Międzynarodowy zasięg imprezy Baltic Sail

Idea tej międzynarodowej imprezy żeglarskiej zrodziła się w 1996 roku w Rostocku, pomysłodawcy zamierzali promować dziedzictwo regionu bałtyckiego i propagować tradycyjną żeglugę morską.

W pomysł imprezy i promocyjnych działań włączyło się sporo miast z bałtyckiego regionu: Kłajpeda, Gdańsk, Karlskrona, Halmstad, Nysted, Ryga, Szczecin i oczywiście Rostock, w którym wszystko się zaczęło.

Impreza połączyła więc żeglarzy z Polski, Litwy, Danii, Niemiec, Szwecji i Łotwy i stała się ciekawą przestrzenią wymiany żeglarskich doświadczeń i idei.

Zobacz też – Technorattan: materiał idealny do ogrodu? Sprawdź dlaczego

Gdańska odsłona Baltic Sail po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku, impreza uświetniła wtedy obchody tysiąclecia dziejów miasta, organizacja zlotu była możliwa dzięki budowie mariny jachtowej na wodach Nowej Motławy.

Baltic Sail 2022 – parada żaglowców

W tegorocznej edycji imprezy udział wezmą następujące żaglowce:

s/y „Bonawentura” z Polski;
s/y „Bryza H” z Polski;
s/y „Antica” z Polski;
s/y „Joanna Saturna” z Finlandii;
s/y „Libava” z Łotwy oraz
s/y „Olender: z Polski.

Żaglowce cumować będą przy nabrzeżu Motławy na wysokości Targu Rybnego.

Niewątpliwą atrakcją będzie możliwość rejsu na pokładzie wybranego żaglowca przez akwen portowo-stoczniowy i wody Zatoki Gdańskiej. W miarę możliwości jednostki będą płynąć przez morze z rozwiniętymi żaglami.

Zapisy na stronie organizatora:
https://balticsail.pl/

Tradycyjną kulminacją gdańskiego Baltic Sail stanie się parada żaglowców, która odbędzie się w dniu 28 sierpnia o godz. 12.00. 

Wszystkie żaglowce wypłyną na obrotnicę portową przy Polskim Haku, tam uformują szyk paradny i w asyście jednostek towarzyszących przepłyną do starego portu, następnie zawrócą na wysokości zabytkowego Żurawia.

Formułę żeglarskiej imprezy poszerzą występy historycznych grup rekonstrukcyjnych oraz działanie specjalnych stref edukacyjnych.

Szanty pod Żurawiem

Nie zabraknie też dobrej muzyki, oczywiście związanej z morską tematyką. Festiwal „Szanty pod Żurawiem” tradycyjnie stanie się muzyczną oprawą żeglarskiej imprezy.

Muzycznym centrum będzie scena z widownią na Ołowiance. Zaproszone zespoły czarować będą szantami klasycznymi, koncertami chóralnymi i morskimi balladami.

„Szanty pod Żurawiem” to historia sama w sobie. Na imprezie występowały legendy polskiej muzyki morskiej: Jerzy Porębski, Formacja, EKT oraz wspaniały duet Andrzej Korycki i Dominika Żukowska.

Ciekawie utwory autorskie prezentował też gdański bard Andrzej Starzec, którego muzyki można posłuchać na żywo podczas rejsu galeonem „Lew” przez gdańskie akweny portowo-stoczniowe.

Zatem ahoj! Do zobaczenia w ostatni weekend sierpnia!

INFORMACJE
Baltic Sail 2022;
Nabrzeże przy Targu Rybnym oraz Wyspa Ołowianka;
26-29 sierpnia 2022 r.