Muzea

Zbuduj własny pojazd podwodny!

InfoGdansk
23 marca, 2023

Szykuje się nie lada gratka dla najmłodszych mieszkańców Pomorza. Muzealnicy zachęcają do zaprojektowania i zbudowania własnych pojazdów podwodnych. To propozycja dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, które mogą wczuć się w role inżynierów i konstruktorów.

Nietypowy konkurs Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

Konkurs jest ściśle związany ze zbliżającą się wystawą „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów NMM w Gdańsku”. Zaprezentowane zostaną na niej autorskie wynalazki polskich nurków i inżynierów służące do poruszania się pod wodą. Budowane nierzadko w zaciszu skromnych warsztatów, tzw. „metodą gospodarczą”, batyskafy, akwaplany i inne pojazdy podwodne rodzimej konstrukcji są jedynymi w swoim rodzaju wynalazkami.

Zobacz też – Sercowe upominki na Walentynki – Pomysły kreatywne, uczuciowe i drobne

– Chcemy, aby podobną pomysłowość odkryły u siebie dzieci. Zachęcamy do puszczenia wodzy fantazji i skonstruowania modeli pojazdów, którymi młodzi konstruktorzy mogliby odbyć wymarzoną podróż w morskie głębiny i obejrzeć z bliska mieszkające tam zwierzęta lub odszukać zatopiony przed wiekami żaglowiec – zachęca Magdalena Jędrzejewska z Działu Edukacji NMM.

 

Inspiracją dla najmłodszych mogą stać się wehikuły z muzealnych zbiorów: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ” lub „Manta”.

– Konkurs „Mój wymarzony pojazd podwodny” ma charakter konstruktorsko – rzeźbiarski. Prace w formie przestrzennej mogą być wykonane w dowolnej technice: rzeźby różnego rodzaju, konstrukcji z klocków lub innych materiałów ekologicznych – rolek, pojemników, pudełek, papieru itp. – uzupełnia Magdalena Jędrzejewska.

 

Do konkursu zostaną zakwalifikowane prace, których zdjęcia w wysokiej rozdzielczości zostaną przesłane na adres konkursy@nmm.pl do 13 kwietnia 2023 r. Wręczenie nagród odbędzie się podczas wernisażu wystawy 20 kwietnia 2023 r. Więcej informacji na nmm.pl

Artykuł powstał przy współpracy z portalem remont.biz.pl