Muzea

Akcja „Kulturę mamy we krwi”

InfoGdansk
10 marca, 2023
Zdjęcie: Akcja „Kulturę mamy we krwi”. Źródło: Narodowe Muzeum Morskie.

Wielkimi krokami zbliża się akcja krwiodawcza skierowana do pracowników gdańskich instytucji kultury. Pierwsza odsłona wydarzenia będzie promować honorowe krwiodawstwo w środowisku lokalnych twórców, muzealników, artystów, malarzy i rzeźbiarzy.

Krew pobierana będzie 16.03.2023 r. na parkingu przed główną siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku na wyspie Ołowiance.

Mobilizacja w szczytnym celu

Celem akcji „Kulturę mamy we krwi” będzie przede wszystkim pozyskanie bezcennego „daru życia”, inicjatywa stanie się również okazją do integracji osób pracujących na co dzień w stowarzyszeniach, fundacjach, klubach, muzeach, teatrach, galeriach i różnego typu pracowniach. Zebrana dzięki niej krew zasili gdański bank krwi i będzie służyć ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia.

Akcja uwzględnia konkretną grupę docelową, mimo to jej charakter jest otwarty. Do wspólnego dzielenia się swoim darem serca zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Gdańska.

– Zdajemy sobie sprawę, że powodzenie akcji uzależnione jest od zaangażowania krwiodawców. Mocno wierzymy, że wydarzenie odbije się w mieście szerokim echem i skupi wokół siebie ludzi o wielkim sercu – mówi dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

 

Jak się przygotować?

Krew będzie mogła oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o wadze ciała powyżej 50 kg. Nie należy przychodzić do oddania krwi na czczo. Do ambulansu należy zgłosić się wypoczętym, po lekkim niskotłuszczowym posiłku.

– Przed oddaniem krwi należy pić dużo wody lub soków owocowych, a pół godziny wcześniej nie wskazane jest palenie papierosów. Na dobę przed oddaniem krwi zakazane jest także spożywanie alkoholu – tłumaczy Łukasz Grygiel z Działy Promocji NMM.

 

Warunkiem rejestracji do oddania krwi jest okazanie dokumentu ze zdjęciem. Nie trzeba mieć żadnych wyników laboratoryjnych, nie trzeba też znać swojej grupy krwi.

Oddajesz krew – ratujesz życie

Samo oddawanie krwi trwa średnio 8 minut. Łączny pobyt w ambulansie, od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny, a jednorazowo pobiera się 450 ml.

– Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Igły i pojemniki są sterylne i jednorazowe. Bezpośrednio po oddaniu nie należy palić tytoniu. Należy pić więcej niż zazwyczaj wody, czy soków owocowych. Należy również unikać nadmiernego wysiłku fizycznego – dodaje Łukasz Grygiel.

 

Krew może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet, z tym że przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni.

Akcja „Kulturę mamy we krwi” – co warto wiedzieć?

Krew w ramach akcji „Kulturę mamy we krwi” pobierana będzie przez pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku w ambulansie zaparkowanym przy głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance.

Akcję zaplanowano na 16.03.2023 r. w godz. 9.00 – 13.00. Wewnątrz budynku muzeum krwiodawcy będą mogli napić się ciepłej herbaty oraz skorzystać z szatni.

Ważne! Grupy liczące powyżej 10 osób, chęć oddania krwi mogą zgłaszać pod adresem promocja@nmm.pl. Każda osoba, która odda krew otrzyma muzealny upominek. Patronat honorowy Prezydent Miasta Gdańska: Patronat medialny: TVP Gdańsk, Radio Gdańsk.