Informacje

„Zaślubiny Polski z morzem” – obraz Juliana Fałata w Narodowym Muzeum Morskim

InfoGdansk
9 lutego, 2022
Zdjęcie: Obraz Juliana Fałata "Zaślubiny Polski z morzem". Źródło: Narodowe Muzeum Morskie.

W tym roku mija 102. rocznica pamiętnych zaślubin Polski z morzem. 10 lutego 1920 roku generał Józef Haller podczas uroczystości w Pucku wrzucił platynowy pierścień w morską toń i dopełnił aktu symbolicznego powrotu Rzeczpospolitej nad wybrzeże Morza Bałtyckiego.

Więcej o zaślubinach Polski z morzem

Uroczystość przeszła do tradycji odbudowy niepodległego państwa polskiego.

W uroczystości zaślubin Polski z morzem uczestniczył między innymi Julian Fałat

Julian Fałat był jednym z najwybitniejszych akwarelistów polskich i jako uznany artysta również wziął udział w tej ważnej uroczystości. Wkrótce potem stworzył dzieło upamiętniające tę niezwykle ważną chwilę. Obraz artysty „Zaślubiny Polski z morzem” można podziwiać w Galerii Morskiej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Monumentalna kompozycja przedstawia widziane od strony morza zamarznięte wody zatoki, puckie nabrzeża portowe i zgromadzonych uczestników: dostojników cywilnych i wojskowych, oddziały kawalerii i tłum cywilów. Ponad zgromadzonymi powiewa biało-czerwona flaga.

-Fakt, że Julian Fałat osobiście uczestniczył w wydarzeniu, przydaje obrazowi szczególnych walorów dokumentalnych i historycznych. Sceneria uroczystości zaślubin przedstawiona jest bardzo realistycznie. Musiało stanowić to nie lada wyczyn, zważywszy, że artysta wybrał dla obrazu ujęcie od strony wód Zatoki Puckiej, a więc odwrotne w stosunku do punktu widzenia, z jakiego sam oglądał ceremonię jako jej uczestnik. – zauważa Monika BrzostowskaJankiewicz, kierownik Działu Sztuki Marynistycznej NMM.

Obraz wiernie odzwierciedla rzeczywisty przebieg uroczystości zaślubinowych, ale całą scenę zdają się obserwować wyłaniające się z wody na pierwszym planie mityczne bóstwa morskie – Neptun i Salacja.
Trzecia postać, na lewo od Salacji, to zapewne olbrzymia kałamarnica, przedstawicielka świata fauny morskiej w orszaku Neptuna. Zadaniem tej grupy jest podkreślenie wagi przedstawionej ceremonii. Drugim z elementów, co do którego artysta pozwolił sobie na znaczący rozbrat z realiami, jest pogoda. Wszystkie relacje zgodnie podają, że 10 lutego 1920 r. w Pucku było pochmurno i nieprzerwanie padał deszcz. Tymczasem na obrazie Juliana Fałata błękitne niebo zdobią obłoki, a cała scena oświetlona jest jasnym, rozproszonym światłem. – dodaje Monika Brzostowska – Jankiewicz.

Tematyka zaślubin Polski z morzem w działalności Narodowego Muzeum Morskiego

Imponujący obraz Juliana Fałata „Zaślubiny Polski z morzem” mierzy 130 × 260 cm. Obecnie można go podziwiać w Galerii Morskiej znajdującej się w Spichlerzach na Ołowiance.

Warto dodać, że Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku w swoich zbiorach posiada również inne przedmioty związane z aktem zaślubin. Warto między innymi wymienić. dwa okolicznościowe znaczki pocztowe, medal wybity dla uczczenia tego wydarzenia oraz cenną akwarelę autorstwa Henryka Uziembło z 1920 r.

Wspomniane eksponaty zostały zaprezentowane na wystawie „Puck 10 lutego 1920 oczami świadków”, która odbyła się w stulecie odzyskania polskiej niepodległości.