Impreza już się odbyła

Informacje

Kuter GDY-18 dopłynął do Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

InfoGdansk
9 czerwca, 2021
Zdjęcie: Transport kutra GDY-18. Źródło: materiały prasowe Narodowego Muzeum Morskiego.

Kuter GDY-18 będzie największym eksponatem w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Charakterystycznie zielona jednostka na początku czerwca 2021 roku została przetransportowana do Łeby, następnie odbyła się operacja wstawienia kutra do budynku dziesiątego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego.

Budowa Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie

Zielony kuter GDY-18 trafił do muzealnych zbiorów na przełomie 2007 i 2008 roku w wyniku redukcji stanu polskiej floty rybackiej. Ten zbudowany w 1973 roku w stoczni „Ustka” superkuter burtowy przez ponad dekadę cumował przy nabrzeżu Wyspy Ołowianki, gdzie ciekawie akcentował panoramę starego portu gdańskiego i stanowił niemałą ciekawostkę dla gdańszczan i odwiedzających nadmotławskie miasto turystów. W tym roku rozpoczął się nowy rozdział w dziejach tej interesującej jednostki.

Rankiem 13 kwietnia 2021 roku wysłużony kuter rybacki odpłynął w asyście holowniczej do Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni. Tam przeprowadzono prace renowacyjne i serwisowe, których najważniejszym celem było odnowienie oraz przygotowanie eksponatu do ustawienia na specjalnej płycie fundamentowej. Największym wyzwaniem okazało się przecięcie kadłuba w poprzek, celem tego zabiegu było przygotowanie wystawowej ekspozycji wnętrza jednostki.

W nocy 3 czerwca w asyście holowników „Karol” i „Złota Rybka” z gdyńskiej stoczni wypłynął ponton z dwiema lśniącymi sekcjami kutra GDY-18. Po trwającym 16 godzin rejsie zespół dotarł do kanału portowego w Łebie. Następnie rozpoczęto dwudniową akcję rozładunkową i przeniesienia sekcji na plac budowy.

Operacja wyładunku była niezwykle skomplikowana i ryzykowna. Wymagała użycia profesjonalnego sprzętu: wózków do dokowania oraz dźwigu samochodowego. Precyzyjne ustawienie barki do poziomu nabrzeża, na której transportowano eksponat, zostało przeprowadzone bardzo profesjonalnie pod ścisłym nadzorem pracowników wykonawcy.mówi Małgorzata Kowalska z Działu Inwestycji i Remontów NMM.

Wykonawcą działań związanych z odnowieniem, przecięciem, transportem oraz wstawieniem kutra rybackiego do budynku było przedsiębiorstwo ADAC – Usługi Projektowo-Budowlane. Zakończenie pierwszego etapu budowy oddziału w Łebie planowane jest na połowę 2021 roku. Całkowity przewidywany koszt inwestycji wyniesie około 40 milionów złotych i jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowania w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.