Informacje

Muzealna kapsuła czasu

InfoGdansk
15 listopada, 2021
Zdjęcie: Przy skrzyni Przemysław Węgrzyn - kierownik Działu Edukacji NMM.

Kapsuła czasu wciąż jest otwarta! Narodowe Muzeum Morskie czeka na wyjątkowe przedmioty od zwiedzających placówkę turystów oraz mieszkańców Gdańska i okolic.

Kapsuła czasu w Narodowym Muzeum Morskim

Monety, nasiona roślin, aktualne wydanie lokalnej gazety, czy zdjęcie „Sołdka” – to tylko przykładowe pamiątki, które mogą trafić do wnętrz dwóch skrzyń ustawionych w holu Ośrodka Kultury Morskiej oraz w holu Spichlerzy na Ołowiance.

Pracownicy Narodowego Muzeum Morskiego szykują niespodziankę i natychmiast po zakończeniu remontu Żurawia umieszczą zebrane przedmioty w kapsule czasu i ustawią ją na muzealnym poddaszu.
Zawartość kapsuły będzie interesującym przekazem adresowanym do przyszłych pokoleń. W ten sposób muzealnicy chcą nawiązać do tradycji gromadzenia i przechowywania pamiątek z okazji ważnych wydarzeń, takim z pewnością jest remont Żurawia – największego dźwigu portowego w średniowiecznej Europie.

Odwiedzający nas turyści i mieszkańcy Pomorza mogą wrzucać do wnętrza skrzyń osobiste pamiątki: drobne nietłukące się przedmioty, zdjęcia, wykonane przez dzieci rysunki, pocztówki, listy, bilety, czyli wszystko to, co chcielibyśmy pokazać następnym pokoleniom gdańszczan. – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Działu Edukacji NMM.

– Zależy nam na tym, aby do kapsuły czasu trafiały przedmioty, do których jesteśmy bardzo przywiązani. Chodzi o pamiątki emocjonalne, nawiązujące do współczesnych czasów. Tak, aby za pół wieku móc je wyjąć, obejrzeć i być może nieco się zdziwić. Kto wie, być może niektóre z tych przedmiotów zasilą w przyszłości którąś z wystaw muzealnychdodaje Przemysław Węgrzyn.

Otwarcie kapsuły czasu nastąpi za… 50 lat!

Po zakończeniu modernizacji Żurawia, kapsuła czasu zostanie umieszczona na jego poddaszu, a jej ponowne otwarcie nastąpi po … 50 latach!

Warto się pospieszyć, bo zamknięcie wspomnianych skrzyń zostało zaplanowane na koniec tego roku.
Gdański Żuraw jest najstarszym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Obecnie trwają przygotowania do gruntownego remontu tego doskonale kojarzonego symbolu nadmotławskiego miasta. Prace modernizacyjne obejmować będą remont zabytkowego budynku, jego wnętrz oraz przygotowanie nowoczesnej i bardzo interesującej wystawy stałej.

Zakończenie prac planowane jest na koniec grudnia 2023 roku.

Galeria Kapsuła czasu w Narodowym Muzeum Morskim - fotografie