Impreza już się odbyła

Wystawy

Wystawa „Brodwino. Najpiękniejsza dzielnica Sopotu”

InfoGdansk
30 listopada, 2022

W Muzeum Sopotu zobaczyć można nietypowo zaaranżowaną wystawę, która opowiada o sopockim osiedlu mieszkaniowym, wybudowanym w latach 70-tych w zachodniej części doliny Kamiennego Potoku.

Osiedle otrzymało nazwę Brodwino, w jego przestrzeni wyrosło 17 dziesięciopiętrowych bloków, jednak na rozwój odpowiedniej infrastruktury mieszkańcy musieli jeszcze poczekać.

Brodwino na wystawie w Muzeum Sopotu

Warto więc Muzeum Sopotu odwiedzić, w muzealnej placówce zobaczyć można wyposażenie przypominające o eleganckich latach 20-tych ubiegłego stulecia. Wielka willa należała wtedy do bogatego kupca Ernsta Augusta Claaszena. O późniejszych dziejach jego rodziny opowiada wyświetlana w muzeum ciekawa projekcja filmowa.

Wystawa dotycząca Brodwina i związanych z tym osiedlem historii zajmuje przestrzeń I piętra. Zwiedzających witają przestrzenne i całkiem sporych rozmiarów miniatury brodwińskich bloków. Po otwarciu wyraźnie zaznaczonych przegródek przeczytać można ciekawie spisane wspomnienia, czy też obejrzeć unikatowe fotografie.

Wielką wartością tej wystawy stało się zaangażowanie mieszkańców Brodwina w jej przygotowanie. Przez kilka miesięcy odbywały się spotkania z lokatorami, w rezultacie których utrwalono wspomnienia i zebrano unikatowe fotografie. Ten „żywy” materiał znakomicie uzupełnił ścisłe historyczną warstwę wystawy. Po raz nie wiadomo który okazało się, że o wartości osiedlowych społeczności decyduje przede wszystkim zainteresowanie i zaangażowanie mieszkańców.

Na wystawie zobaczyć też można plansze z interesującymi opisami i zdjęciami.

Osiedle Brodwino na łamach Dziennika Bałtyckiego

Brodwińskie osiedle mieszkaniowe powstało z inicjatywy założonej w 1957 roku Nauczycielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Nazwą osiedla nawiązano do wzmiankowanej w 1283 roku osady, wymienionej w dokumencie opisującym posiadłości klasztoru cysterskiego z Oliwy.

Pierwsze przymiarki planistyczne do tej malowniczo położonej części Sopotu miały miejsce w latach 60-tych, gdy coraz bardziej odczuwano zwiększone potrzeby mieszkaniowe osób z powojennego wyżu demograficznego.

Osiedle mieszkaniowe budowano od 1974 roku, w ciągu dekady powstało jedyne sopockie osiedle z wyłącznie blokową zabudową. Za przyrostem tkanki mieszkaniowej nie nadążał rozwój niezbędnej infrastruktury, o czym raz na jakiś czas przypominano na łamach lokalnej prasy.

Poniżej kilka nagłówków z Dziennika Bałtyckiego:

Już od przyszłego roku ruszy budowa osiedla Brodwinowo
Brodwinowo – największym placem budowy
Jeszcze w tym miesiącu – 261 mieszkań w Brodwinowie
„Sopotplast” zasłużył na uznanie, budowniczowie Brodwinowa na krytykę
Komunikacyjne problemy Brodwina
Brodwino „od macochy”
Problemy komunikacyjne Brodwina
Przyspieszyć budowę przedszkola na Brodwinie
I znów o kłopotach komunikacyjnych Brodwina
Brodwino nadal czeka

 

Początkowo w odniesieniu do nowego osiedla używano nazwy 'Brodwinowo”, ale po dość długim sporze i interwencji językoznawców z Gdańska i Warszawy – ostatecznie i niepodważalnie przyjęto nazwę Brodwino.

Osiedle przeszło więc typowe bolączki „wieku dziecięcego”, szczególnie odczuwano problemy komunikacyjne, a najmłodsi mieszkańcy wyczekiwali końca budowy przedszkolnej placówki.

Zobacz też – Czy depilacja laserowa jest dla mężczyzn?

Po zmianach ustrojowych tego rodzaju osiedla były wyśmiewane i wyszydzane. Potem śmiechy ustały, bo przecież na tle „osiągnięć” współczesnej myśli deweloperskiej funkcjonalność i rozplanowanie starszych osiedli nie są takie złe. W przypadku Brodwina dochodzi też zaciszna lokalizacja i bliskość rozległego Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Opisywana wystawa wpisuje się w cykl ekspozycji poświęconych poszczególnym i charakterystycznym częściom Sopotu. Wystawę oglądać można do 29 stycznia 2023 roku.

INFORMACJE
„Brodwino – najpiękniejsza dzielnica Sopotu”;
Wystawa w Muzeum Sopotu;
ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-724 Sopot;
Wystawa do 29 stycznia 2023 r.