Niedaleko

Muzeum Sopotu

InfoGdansk
19 marca, 2018

Sopot jest jednym z najbardziej znanych kurortów bałtyckich, w przestrzeni tego niewielkiego miasta walory wypoczynkowe ciekawie krzyżują się z tematyką architektoniczną i historyczną. I nawet w powojennych dekadach socjalistycznej szarości Sopot był miejscem kulturalnej otwartości i takiego artystycznego fermentu i niepokoju. W tym polskim „oknie na świat” zrodziły się m.in. rodzime odmiany jazzu i rock’n roll’a. Organizowane corocznie Międzynarodowe Festiwale Piosenki stawiały miasto w centrum wschodnioeuropejskiego zainteresowania!

Przez wiele dekad brakowało muzealnej placówki opowiadającej o fenomenie tej kurortowej miejscowości. Wyczekiwana instytucja powstała dopiero w 2001 roku, w stulecie uzyskania praw miejskich. Placówka działa w eklektycznym budynku willowym, który w latach 1903-1904 został zbudowany dla kupieckiej rodziny Ernsta Augusta Claaszena. W bryle budynku wyjątkowa kompozycja wieżyczek, wykuszy i ryzalitów
Lokalizacja wybrana wyjątkowo ciekawie i dogodnie, bo w pobliżu plaży i popularnej promenady spacerowej.

Wystawy
Muzealna aranżacja przenosi w początek dwudziestego stulecia i zapomniany już świat zamożnego mieszczaństwa. Na parterze pomieszczenia odrestaurowane na podstawie dokumentacji fotograficznej podarowanej przez panią Ruth Koch – córkę pierwszego właściciela. W budynku stylowe i nastrojowe wnętrza: jadalni z werandą, salonu, pokoju pani domu oraz sieni. Na wyposażeniu barokowe meble gdańskie, autentyczne meble z przełomu XIX i XX wieku, grafiki angielskie czy też gdańskie sztychy barokowe. Unikatem angielska chłodziarka do wina z XVIII stulecia.

W Muzeum Sopotu realizowane są też ciekawe projekty o społecznym oddziaływaniu, jednym z nich „Sopocianie 1945-48” uznany za Wydarzenie Muzealne Roku i wyróżniony nagrodą Sybilla 2013. Ponadto w muzeum odbywają się ciekawe wystawy czasowe, odczyty, wykłady, projekcje filmów, wieczory literackie i koncerty – zatem aktywność w obszarze lokalnej kultury jest warta uwagi i zainteresowania.

INFORMACJE
Muzeum Sopotu
UL. Księcia Józefa Poniatowskiego 8, 81-701 Sopot
muzeumsopotu.pl