W galerii handlowej Forum Gdańsk zobaczyć można ciekawą wystawę – prezentację zabytków znalezionych podczas szeroko zakrojonych prac archeologicznych. Wspomniane badania trwały od listopada 2013 do stycznia 2017 roku i poprzedziły budowę wielkiego centrum handlowego na obszarze Targu Siennego.
Archeologowie przebadali powierzchnię 27 tys. m² i znaleźli aż 130 tys. zabytków o zróżnicowanej wartości historycznej.
Forum Zabytków w Forum Gdańsk
Takie nagromadzenie znalezisk nie powinno dziwić. Przez kilka stuleci na tym obszarze odbywała się ożywiona działalność handlowa, przyciągająca uwagę mieszkańców Gdańska i rozległych okolic. Sporo przedmiotów, celowo bądź przypadkowo, trafiło zapewne do położonej w pobliżu głębokiej fosy. Archeologiczne prace miały więc sens i prowadzone etapami objęły trzydzieści wykopów o głębokości od 4 do 8,5 metra.
Wiele znalezisk potwierdziło handlowy charakter tej okolicy, mowa o monetach, liczmanach, wagach, odważnikach i pieczęciach.
W dawnym portowym Gdańsku gromadzili się też pątnicy, archeologowie znaleźli więc sporo pielgrzymich plakietek, wśród nich bardzo ciekawe wyobrażenie miecza związanego z kultem św. Tomasza Becketa z Canterbury.
– Zabytki mają wyjątkowy charakter. W gablotach można obejrzeć te najlepiej zachowane – mówi Robert Krzywdziński, kierownik badań z Pracowni Badań Archeologicznych Dantiscum w Gdańsku. – Gdyby nie wsparcie finansowe Forum Gdańsk ich konserwacja nie byłaby możliwa – dodaje.
W trakcie prac odsłonięto też sporo starego bruku, ciekawe znalezisko zyskało nowe życie, bo zabytkowe kostki zostały wkomponowane w nawierzchnię przy historycznym mostku w opisywanym centrum handlowym.
Badacze znaleźli również kilkaset sztuk dawnej biżuterii i dziecięcych zabawek, do tego sporo kluczy, kłódek, a nawet solidnych zamków.
Kilka lat wcześniej prace o tak szerokim zakresie zostały przeprowadzone w związku z budową Muzeum II Wojny Światowej, pozyskane znaleziska są prezentowane na ciekawej wystawie archeologicznej na poziomie „0” tego jednego z największych muzeów na świecie.
Zobacz też – Przesyłki z InPostem
Wernisaż wystawy archeologicznej w Forum Gdańsk odbył się 10 lutego 2022 roku.
Prezentowane znaleziska zostały objęte nazwą Forum Zabytków i w pięciu gablotach są prezentowane wzdłuż Kanału Raduni, w pobliżu ceglanego mostu wybudowanego w XIX stuleciu.
W gablotach znajduje się 278 zabytków z kategorii: zabawek, ślusarstwa, plakietek pielgrzymich, handlu i biżuterii. Znaczenie znalezisk wyjaśniają ciekawe opisy multimedialne.
Forum Gdańsk działa na obszarze historycznego Targu Siennego
Opisywane Forum Gdańsk powstało na obszarze dawnego Targu Siennego i częściowo też Targu Rakowego. Nazwy trafnie wskazują na handlowe wykorzystanie tych przestrzeni. Na położonych w pobliżu bastionowych fortyfikacji placach sprzedawano bydło i konie (na potrzeby tych zwierząt gromadzono siano), natomiast na sąsiednim targowisku raki, które w jadłospisie ówczesnych gdańszczan odgrywały znacznie większą rolę niż obecnie.
Zobacz też – Nowoczesne urządzenia do pralni przemysłowych
W odniesieniu do targowisk używano niemieckich nazw Heumarkt oraz Krebsmarkt, ten język dominował przez wiele stuleci gdańskich dziejów.
Po II wojnie światowej wprowadzono nazewnictwo o ideologicznym charakterze (1 Maja oraz Mieczysława Kalinowskiego), powrót do historycznych określeń nastąpił dopiero w 1990 roku.
Od 2013 roku na terenie Targu Siennego trwały prace przy budowie Forum Gdańsk, otwarcie wielkiego kompleksu nastąpiło w maju 2018 roku.