Impreza już się odbyła

Imprezy

Wernisaż wystawy portretprowincji.pl w Gdańskiej Galerii Fotografii

InfoGdansk
13 września, 2021
Zdjęcie: Wernisaż wystawy portretprowincji.pl w Gdańskiej Galerii Fotografii.

Portretprowincji.pl to projekt poświęcony Polsce prowincjonalnej i małomiasteczkowej. Jego autor Jacenty Dędek odwiedził aż 421 miejscowości, w których uważnie obserwował i fotografował tamtejszą codzienność i rutynę. Nieśpiesznie utrwalał architekturę, pejzaże oraz sytuacje w życiu małych społeczności uroczyste i wyjątkowe – na przykład katolickie procesje, śluby i pogrzeby.

Tak powstała wizualna opowieść przypominająca o zjawiskach i miejscach rozdartych między stare i nowe, których tradycyjny świat powoli odchodzi w zapomnienie.

Jacenty Dędek i jego podróże przez Polskę małomiasteczkową

Jacenty Dędek fotografował w określonym miejscu i czasie – od stycznia 2011 do czerwca 2017 roku w miejscowościach liczących mniej niż trzydzieści tysięcy mieszkańców.

Pomimo tak ściśle określonych wytycznych projekt i tak wymyka się próbie zamknięcia w sztywnych założeniach. Artysta fotografował konkretnych ludzi, ich domy, miejsca pracy i odpoczynku, mimo to pomiędzy kadrami tej fotograficznej opowieści udało mu się uchwycić coś więcej…

Jacenty Dędek stworzył uniwersalną i ponadczasową opowieść. Z tego względu na wystawie zostaną pokazane fotografie bez informacji o roku i miejscu ich powstania. Tak nietypowe w muzealnictwie podejście daje szansę ujęcia bohaterów z szerszej perspektywy, znalezienia różnic i podobieństw, wreszcie odkrycia różnorodności i złożoności ich świata. Brak jednoznacznego umiejscowienia scen na wsi czy w miasteczku zachęca też do wyzbycia się myślowych stereotypów.

Fotografie powstały na materiałach analogowych, z wykorzystaniem aparatu wielkoformatowego 4×5” oraz małoobrazkowego. To wynik inspiracji z jednej strony dokonaniami takich fotografów, jak August Sander, Edward Curtis, Richard Avedon czy Stephen Shore, a z drugiej – dorobkiem polskich artystek i artystów, takich jak Zofia Rydet, duet Zorka Project czy Tadeusz Rolke.

Wybór fotografii analogowej wpłynął też na styl pracy opartej na świadomym zwolnieniu, skupieniu i realnym kontakcie z osobami fotografowanymi. Dzięki takiej organizacji pracy, również otwartości i szczerości – Jacenty Dędek obdarował swoich bohaterów przestrzenią, pozwolił im przejrzeć się w sobie samych.

Portretprowincji.pl to nie tylko obrazy. Podczas realizacji projektu Jacenty Dędek wraz z Katarzyną Dędek przeprowadzili wiele niebanalnych rozmów z bohaterami fotografii – pogawędki dotyczyły ich życia, marzeń i problemów…. Dzięki takiemu podejściu portretprowincji.pl zyskał też formułę zbioru opowieści, które po wysłuchaniu i zredagowaniu zostały utrwalone w obszernym albumie. Wspomniana księga podkreśla złożoność i wielowątkowość opowieści o Polsce małomiasteczkowej…

Jacenty Dędek – znakomity fotograf-dokumentalista

Jacenty Dędek (ur. 1966) fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Publikował w „Dużym Formacie”, „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce”, „Newsweeku”, polskiej edycji magazynu „National Geographic” i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także studentem Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

INFORMACJE
Wernisaż wystawy portretprowincji.pl;
Muzeum Narodowe w Gdańsku / Gdańska Galeria Fotografii;
ul. Długi Targ 24 | 80-828 Gdańsk (Zielona Brama)
Wernisaż w dniu 24.09.2021, godz. 17.00;
Wystawa czynna: 25.09.2021 – 30.01.2022;

 
Przy organizacji wystawy zaangażowały się placówki i instytucje: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Galeria Wystawa portretprowincji.pl w Gdańskiej Galerii Fotografii