Wystawy

„Moda na bursztyn” – wystawa w Muzeum Rybołówstwa w Helu

InfoGdansk
10 czerwca, 2022
Zdjęcie: „Moda na bursztyn” - wystawa w Muzeum Rybołówstwa w Helu.

W Muzeum Rybołówstwa w Helu zapanowała „Moda na bursztyn”. W dawnym gotyckim kościele św. Piotra i Pawła zobaczyć można niezwykłą wystawę prac Mariusza Gliwińskiego.

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Złociste bryły są inspiracją dla wielu artystów i stanowią ważny element polskiej kultury.

W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.

Bursztynowa wystawa w Muzeum Rybołówstwa w Helu

Mariusz Gliwiński jest właścicielem firmy Ambermoda, w której tajemnice pracy z bursztynem bałtyckim przekazywane są już od trzech pokoleń.

Biżuteria z pracowni Mariusza Gliwińskiego jest wykonywana przy użyciu tradycyjnych metod i naturalnych materiałów takich jak certyfikowany bursztyn bałtycki, diamenty, złoto, srebro i kolorowe kamienie z różnych stron świata. Każdy egzemplarz jest niepowtarzalny i sygnowany przez projektanta.

Kolekcje Ambermoda można oglądać na wystawach i targach sztuki, biżuterii i mody na całym świecie. Mariusz Gliwiński jako pierwszy polski projektant prezentował swoje prace w prestiżowej sekcji Design Center na targach brylantów JCK Las Vegas.

Zobacz też – Kuchnia na wymiar Gdańsk

Dowodem uznania dla artysty jest także wieloletni udział w rządowym programie „Design in Poland”, promującym polskie wzornictwo za granicą. Jego kolekcje prezentowane są na wybiegach m.in. w Chinach, USA, Belgii, Niemczech i Hiszpanii. Biżuterię sygnowaną MG mają w swoich zbiorach m.in. Kylie Minogue, Rod Stewart i Venus Williams.

Postrzegam bursztyn jako zjawisko – tym bardziej fascynujące, im mniej poznane w znaczeniu naukowym. Ten naturalny fenomen, który dla naukowca ma wartość kroniki historii Ziemi, dla mnie jest czystą poezją. Niespotykana ilość kształtów, bogactwo barw, faktur powierzchni, a także różnorodna zawartość organiczna daje mi wielkie możliwości i inspiracje. To właśnie sensualny stosunek do bursztynu daje artyście przewagę w wyzwalaniu wyobraźni, a jeżeli poparty jest zdobytą wiedzą techniczną i w jakimś zakresie naukową, pozwala tę wyobraźnię przekuć w dzieła sztuki. – mówi Mariusz Gliwiński.

Na wystawę w ramach cyklu „Gdańsk – światowa stolica bursztynu prezentuje” zaprasza Narodowe Muzeum Morskie oraz Zawiązek Miast i Gmin Morskich. Patronat medialny nad sprawuje TVP Gdańsk.

Mariusz Gliwiński – jeden z najsłynniejszych bursztynników na świecie

Mariusz Gliwiński – absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, laureat wielu międzynarodowych nagród. Jego kolekcje inspirowane są modą, sztuką, architekturą i podróżami. Jest nie tylko projektantem biżuterii, ale również autorem prac z pogranicza instalacji i rzeźby, które stanowią dowcipny, czasem nawet bulwersujący, komentarz do otaczającego nas świata.

Mariusz Gliwiński – w 2021 roku został odznaczony nagrodą Bursztynnik Roku, przez pięć kadencji pełnił funkcje Prezesa Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Za swoje zasługi został odznaczony medalem prezydenta miasta Gdańska Pawła Adamowicza oraz złotą odznaką Izby Rzemieślniczej.

INFORMACJE
„Moda na bursztyn” – retrospektywna wystawa Mariusza Gliwińskiego;
Muzeum Rybołówstwa w Helu;
Bulwar Nadmorski 2, 84-150 Hel
Wystawa do 2 października 2022 r.
Galeria „Moda na bursztyn” – wystawa w Muzeum Rybołówstwa w Helu - fotografie