Imprezy

50-lecie powstania Zaspy

InfoGdansk
2 czerwca, 2024

W najbliższy weekend 8 i 9 czerwca w przestrzeni Zaspy odbędą się dwa wyjątkowe jubileusze. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Młyniec” zaprasza, w tych dniach uczestnicy celebrować będą 50-lecie powstania osiedla Zaspa oraz 50-lecie zamknięcia lotniska Gdańsk-Wrzeszcz.

Dzielnicowa impreza będzie połączona z Festynem z okazji Dnia dziecka.

Dzielnica Zaspa – 50 lat minęło…

W trakcie imprezy nieprzypadkowo nieprzypadkowo pojawi się wiele wątków lotniczych, wszak na terenie przyszłej dzielnicy mieszkaniowej przez kilkadziesiąt działało lotnisko. W przestrzeni dzielnicy zachowały się obiekty przypominające o tym ważnym porcie lotniczym, to między innymi dawny hangar lotniczy, w którym działa Galeria Handlowa Zaspa.
O lotniczej przeszłości przypominają też nazwy tutejszych ulic – Pilotów, Startowa, Skarżyńskiego i wiele innych.

50-lecie Zaspy – program imprezy:

8 czerwca 2024 – sobota

16.30 – odsłonięcie pamiątkowego obelisku, przelot samolotu AN-2.
Lokalizacja – ul. Pilotów 3 – pasaż przy pawilonach handlowych.

16.30-18.00 – pokazy Aeroklubu Gdańskiego, tematem przewodnim pokazów będzie lotnictwo:
prezentacja sprzętu lotniczego;
wykonanie skoku spadochronowego;
prezentacja balonu;
sprzedaż książki pt. „Gdańsk zaspa dawniej Lotnisko – Lotniczy patroni ulic”

Lokalizacja – Plac zieleni pomiędzy ul. Pilotów 12,14,16 a ul. Hynka

9 czerwca 2024 – niedziela

13.00-16.00 – Festyn
dmuchane place zabaw;
karuzela;
występy artystyczne;
malowanie twarzy;
karaoke;
strefa z jedzeniem oraz wiele innych
18.00 – występ niespodzianka

Lokalizacja – ul. Pilotów 3, plac przy sklepie Merkus.

Najważniejszy blok jubileuszowej imprezy odbędzie się w Parku im. Jana Pawła II. Z dokładnym programem zaznajomić się można na stronie:

https://www.facebook.com/RadaDzielnicyZaspaMlyniec

 

Zaspa – dzielnica z historią

Pierwsze wrażenie czyni z Zaspy wypełnione blokami wielkie osiedle mieszkaniowe, bez szczególnie długiej i interesującej historii. Pozory i w tym przypadku mylą, dzieje tych terenów sięgają czasów średniowiecza, w historii Zaspy nie brakuje też ciekawych i ważnych wątków historii.

Początkowo nazwa „Saspe” odnosiła się do sporego i nieistniejącego jeziora zlokalizowanego w pobliżu ujścia Wisły. Potem nazwa objęła również wieś rybacką położoną przy wspomnianym akwenie.

Okolica należała do cystersów z Oliwy, na tym rozległym obszarze istniały też folwarki prywatnych dzierżawców – między innymi Mühlenhof i Eckhof, dalekim echem tych czasów są obecne nazwy Młyniec i Rozstaje.

Pod koniec XIX wieku na terenie Zaspy powstały obiekty wojskowe. Skoszarowane w Gdańsku oddziały niemieckie korzystały z Wielkiego Placu Ćwiczeń i strzelnicy wojskowej.

Zobacz też – Jak okulary do komputera mogą poprawić komfort Twoich oczu podczas pracy?

Od 1919 roku w przestrzeni Zaspy działało lotnisko cywilne Flughafen Danzig-Langfuhr, które zostało ostatecznie zamknięte pół stulecia później.

W opisywanej okolicy rozegrał się końcowy akt dramatu obrony Poczty Polskiej, 5 października 1939 roku na terenie strzelnicy rozstrzelano 38 polskich obrońców. Szczątki pocztowców zostały odnalezione dopiero w 1991 roku, o ich męczeństwie przypomina pomnik W Hołdzie Bohaterom.

Budowa Zaspy jako dzielnicy mieszkaniowej trwała od początku lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Do lokalnej i również szerzej ujmowanej historii przeszła msza papieska z 12 czerwca 1987 roku, do której nawiązuje przestrzeń i nazwa Parku im. Jana Pawła II.

Dzielnicę ożywił też organizowany wielokrotnie Festiwal Monumental Art, o którym przypomina wymalowana na blokach i unikatowa w europejskiej skali kolekcja malarstwa wielkoformatowego.