Imprezy

Święto Zaspy 2022

InfoGdansk
1 czerwca, 2022

W najbliższą sobotę 4 czerwca odbędzie się Święto Zaspy, które podobnie jak wcześniejsze edycje obfitować będzie w atrakcje adresowane do wszystkich grup wiekowych. Organizatorzy zapraszają w godzinach od 10.00 do 15.00.

Święto Zaspy w Parku im. Jana Pawła II

Impreza odbędzie się w Parku im. Jana Pawła II, zatem w chętnie odwiedzanej przestrzeni wielkiej dzielnicy mieszkaniowej.

Na gości czeka wiele atrakcji przygotowanych przez Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 5, Teatr dla Dzieci GAK Plama oraz dzielnicowe przedszkola nr 63, 66 i 86.

Święto Zaspy połączone będzie z biegowym Grand Prix Dzielnic Gdańska. W 2022 roku planowane są trzy etapy biegowych zawodów, sportowa inauguracja już w najbliższą sobotę podczas opisywanej imprezy.
Biegowe Grand Prix organizuje Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk przy wsparciu gdańskich rad dzielnicowych.

Dzielnicowa impreza odbędzie się przy wsparciu między innymi deweloperskiej firmy Spravia oraz Galerii Zaspa.

Zaspa – dzielnica z historią

Pierwsze wrażenie czyni z Zaspy wypełnione blokami wielkie osiedle mieszkaniowe, bez szczególnie długiej i interesującej historii. Pozory i w tym przypadku mylą, dzieje tych terenów sięgają czasów średniowiecza, w historii Zaspy nie brakuje też ciekawych i ważnych wątków historii.

Początkowo nazwa „Saspe” odnosiła się do sporego i nieistniejącego jeziora zlokalizowanego w pobliżu ujścia Wisły. Potem nazwa objęła również wieś rybacką położoną przy wspomnianym akwenie.

Okolica należała do cystersów z Oliwy, na tym rozległym obszarze istniały też folwarki prywatnych dzierżawców – między innymi Mühlenhof i Eckhof, dalekim echem tych czasów są obecne nazwy Młyniec i Rozstaje.

Pod koniec XIX wieku na terenie Zaspy powstały obiekty wojskowe. Skoszarowane w Gdańsku oddziały niemieckie korzystały z Wielkiego Placu Ćwiczeń i strzelnicy wojskowej.

Od 1919 roku w przestrzeni Zaspy działało lotnisko cywilne Flughafen Danzig-Langfuhr, które zostało ostatecznie zamknięte pół stulecia później.

W opisywanej okolicy rozegrał się końcowy akt dramatu obrony Poczty Polskiej, 5 października 1939 roku na terenie strzelnicy rozstrzelano 38 polskich obrońców. Szczątki pocztowców zostały odnalezione dopiero w 1991 roku, o ich męczeństwie przypomina pomnik W Hołdzie Bohaterom.

Budowa Zaspy jako dzielnicy mieszkaniowej trwała od początku lat 70-tych ubiegłego stulecia.

Do lokalnej i również szerzej ujmowanej historii przeszła msza papieska z 12 czerwca 1987 roku, do której nawiązuje przestrzeń i nazwa Parku im. Jana Pawła II.

Dzielnicę ożywił też organizowany wielokrotnie Festiwal Monumental Art, o którym przypomina wymalowana na blokach i unikatowa w europejskiej skali kolekcja malarstwa wielkoformatowego.

INFORMACJE
Święto Zaspy 2022;
Park im. Jana Pawła II;
Data: 4 czerwca 2022 r., godz. 10.00-15.00.