Inne

Galeria Zaspa

InfoGdansk
2 kwietnia, 2024
Zdjęcie: Galeria Zaspa - kontynuacja dawnego ETC. Źródło: Galeria Zaspa.

Nazwa tego obiektu handlowego nawiązuje do rozległej dzielnicy mieszkaniowej, która z pozoru przypomina blokowiskowe osiedle jakich wiele, w rzeczywistości jednak cieszy się długą i interesującą historią

Przez wiele stuleci okolice należały do klasztoru cysterskiego z Oliwy, w XIX wieku na tym terenie powstał wojskowy plac ćwiczeń, a w stuleciu kolejnym pierwsze wielkie lotnisko działające na terenie Gdańska.

Galeria Zaspa – kontynuacja popularnego ETC

Działalność lotniska ustała na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia, wkrótce potem rozpoczęto budowę wielkiego osiedla mieszkaniowego. Tam gdzie wielkie skupisko ludności, tam konieczny dostęp do niezbędnych usług i zaopatrzenia. W czasach PRL tutejsze sklepy były stosunkowo nieźle zaopatrzone, tutaj też przymierzano się do organizacji centrum handlowego według nowatorskiej jak na tamte czasy formuły.

Decyzja o budowie kompleksu zapadła pod koniec 1987 roku, ale na otwarcie obiektu przyszło jeszcze kilka lat poczekać.

Obecna Galeria Zaspa stanowi kontynuację popularnego ETC, które było pierwszym trójmiejskim nowoczesnym centrum handlowym.

Dziennik Bałtycki nr 264 z 14 listopada 1994 roku:

W sobotę na Zaspie, na osiedlu Rozstaje w „starym” hangarze otwarto nowe centrum handlowe. Na 12 tys. m kw. można kupić zarówno produkty spożywcze, jak i przemysłowe.
Pomyślano również o dzieciach, dla których w podziemiach obiektu uruchomiono plac zabaw.
Czy klienci będą zadowoleni? Czas pokaże. Najważniejsze jest jednak to, że w miejscu rudery, z której wywieziono 500 ciężarówek złomu i gruzu stoi nowy, estetyczny obiekt.

 

Obiekt działał do 2015 roku, następnie za sprawą inwestorów Capital Park i Akron Group nastąpiła gruntowna przebudowa tej kameralnej galerii handlowej.

Otwarcie pod nową nazwą Galeria Zaspa odbyło się 6 kwietnia 2016 roku.

Galeria Zaspa kontynuuje więc handlowe tradycje tego miejsca, tak mocno zakotwiczonego w zakupowych nawykach mieszkańców dzielnicy.

Na dwóch poziomach działają między innymi: supermarket Intermarché, drogeria Rossmann, Euro RTV AGD, Pepco i wiele innych. Do tego punkty usługowe – kantor, kwiaciarnia, pralnia, apteka, salon fotograficzny i inne.

Zakupy ułatwia spory parking z ilością prawie 190 miejsc postojowych. Atutem tego handlowego obiektu jest lokalizacja, Galerię Zaspa otacza zabudowa jednej z największych dzielnic Gdańska. Do galerii można dojść z wykorzystaniem wygodnych ciągów pieszych, co otwiera obiekt na niezmotoryzowanych klientów, przez wiele lat niewidocznych i pomijanych, ale jak coraz więcej badań rynkowych wskazuje – często ważniejszych od konsumentów przyjeżdzających samochodami.

Zobacz też – Zalety wynajmu busów w Gdańsku na wyjazdy grupowe i imprezy okolicznościowe

Okolica Galerii Zaspa tętni życiem, w pobliżu funkcjonują inne, mniejsze obiekty i stoiska handlowe, a przestrzeń przyciąga mieszkańców z bliższych i dalszych okolic. Zatem taki rynek, ale w bardziej nowoczesnym wydaniu.

Galeria Zaspa i lotnicze historie

Takich ciekawych historii w bliższym i dalszym otoczeniu Galerii Zaspa nie brakuje.

Przez prawie pół wieku w okolicy działało lotnisko, początkowo pod nazwą Flugplatz Langfuhr, następnie jako Flughafen Danzig, a po zakończeniu II wojny światowej jako Lotnisko Gdańsk-Wrzeszcz. Ze względu na bliskość Zatoki Gdańskiej (link), miejskiej zabudowy oraz linii kolejowej – rozbudowa obiektu nie była możliwa, dlatego na początku lat 70-tych ubiegłego stulecia zapadła decyzja o zamknięciu tutejszego portu lotniczego i budowie nowego w lepszej lokalizacji.

Zobacz więcej – Otwarcie nowego lotniska w Gdańsku

Galeria Zaspa działa w dawnym hangarze lotniczym, wspomniana funkcja budynku jest czytelna do obecnych czasów.

Do lotniczej przeszłości nawiązuje też logo handlowego obiektu z wyraźnie widocznym motywem samolotowych skrzydeł.

INFORMACJE
Galeria Zaspa;
aleja Rzeczypospolitej 33, 80-463 Gdańsk;
Godziny otwarcia: 9.00-21.00;
https://galeriazaspa.pl/