Rozmaitości

Prace malarskie, czyli na czym polega praca malarza?

InfoGdansk
6 sierpnia, 2022

W opinii wielu osób zawód malarza jest dość łatwy i niezbyt wymagający, ale czy każdy mógłby go wykonywać? W tej profesji liczy się dokładność i cierpliwość związana z długotrwałym powtarzaniem monotonnych czynności. Z drugiej strony – fachowiec z doświadczeniem może naprawdę sporo zarobić, szczególnie za granicą. Poznaj charakterystykę pracy malarza i zdecyduj, czy jest to zajęcie dla Ciebie.

Co robi malarz?

Specyfika pracy malarza różni się, w zależności o rodzaju wykonywanych zadań, specjalizacji oraz napływających zleceń. Większość z nich odpowiedzialna jest za malowanie ścian w różnego typu pomieszczeniach. Inni  malują budynki wieżowców, do czego używają drabin i rusztowań. Wielu malarzy jest także zatrudnionych przy malowaniu elewacji, konstrukcji budowlanych, dachów czy elementów metalowych i drewnianych. 

Musisz wiedzieć, że praca malarza nie ogranicza się jedynie do nakładania farby na ścianę. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, dobór niezbędnych narzędzi i farb, a także uprzątnięcie wnętrza po wykonaniu zleconych zadań. Podstawowe czynności w tej profesji sprowadzają się do wykonywania zapraw gipsowych, szpachlowania, malowania ścian, sufitów i elewacji oraz do mieszania farb i regeneracji powłok malarskich. Do ich przeprowadzenia malarz potrzebuje drabin, podestów, rusztowań, a także mieszalników, sprężarek, agregatów malarskich i pistoletów natryskowych. 

Specyfika środowiska pracy

Nie da się ukryć, że zawód malarza jest obciążający fizycznie. Często wymaga wymuszonej pozycji ciała, pracy na wysokości oraz kontaktu z chemicznymi substancjami. Malarze swoje zadania wykonują w środowiskach zapylonych (w czasie przygotowania podłoża do malowania). Co więcej, na tym stanowisku warto też posiadać inne umiejętności, ponieważ ze względów technologicznych lub atmosferycznych, niekiedy zleca się im wykonywanie również innych prac np. naklejanie tapet.

Praca malarz Niemcy - Pracuj za Granicą z InServ

Cechy dobrego malarza

Fachowiec w tej branży zacznie od przygotowania pomieszczenia przed rozpoczęciem prac, tzn. przykryje folią podłogę i meble. Oszacuje ilość potrzebnych materiałów i będzie posiadał niezbędne narzędzia oraz akcesoria. Nie bez znaczenia w tej profesji jest również umiejętność komponowania barw i wybór kolorystyki odpowiedniej dla konkretnych pomieszczeń. To samodzielnie stanowisko, dlatego swoje zadania powinien wykonywać bez żadnej pomocy, według ustalonego harmonogramu i przygotowanego projektu wnętrza.

Praca malarz Niemcy

Choć praca malarza nie jest łatwa, to z pewnością bardzo opłacalna – szczególnie za granicą. W Niemczech można zaobserwować wyraźny deficyt specjalistów w tej branży, dlatego polscy fachowcy z doświadczeniem i odpowiednimi umiejętnościami są naprawdę doceniani przez tamtejszych przedsiębiorców. Jeżeli już od dawna rozważasz decyzję o wyjeździe, ale nie wiesz, jak znaleźć atrakcyjne zatrudnienie – skorzystaj ze wsparcia specjalistów.

Firma budowlana InServ od lat zajmuje się pozyskiwaniem atrakcyjnych zleceń w Niemczech. To gwarantuje Ci bezpieczny wyjazd i ogranicza liczne formalności, którymi zajmują się doświadczeni koordynatorzy. Wystarczy, że zadzwonisz, a rekruterzy znajdą zlecenie odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Nie musisz nawet wychodzić z domu, ponieważ wszystko odbywa się zdalnie. Profesjonalna pomoc, ogranicza ryzyko oszustwa – nie musisz martwić się terminowością wypłat, ubezpieczeniem czy zakwaterowaniem na miejscu.

Praca za granicą w Niemczech - InServ