Rozmaitości

Jak zorganizować ślub marzeń w plenerze?

InfoGdansk
16 lutego, 2022
Zdjęcie: Jak zorganizować ślub marzeń w plenerze?

Ślub w plenerze to coraz popularniejsza propozycja dla osób, które nie chcą zawierać związku małżeńskiego w urzędzie. Nic w tym dziwnego, w końcu pięknie przystrojony namiot czy ślub pod gołym niebem będzie ciekawsza i lepiej wyglądająca na zdjęciach opcją niż smutne i brzydkie ściany Urzędu Stanu Cywilnego. Pozostaje jednak pytanie jak odpowiednio przygotować się do takiego wydarzenia, by odbyło się ono w pełni legalnie i bez komplikacji oraz czym kierować się podczas wyboru fotografa, by zdjęcia ze ślubu w plenerze były niezapomnianą pamiątką?

Wybór fotografa na ślub w plenerze – na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego fotografa, który w pełni odda emocje tak ważnej uroczystości, jaką jest ślub w plenerze, który nie jest prosty. Stanie się on jednak zdecydowanie łatwiejszy, jeśli w trakcie podejmowania decyzji weźmiemy pod uwagę kilka czynników:

Portfolio fotografa

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy do sprawdzenia przed podjęciem ostatecznego wyboru. Portfolio pozwala nam sprawdzić, w jakim stylu pracuje fotograf oraz czy estetyka jego zdjęć odpowiada naszej. Jeżeli poszukujecie specjalisty w tym zakresie, enroutephotography.eu, czyli Fotograf ślubny EnRoute Gdańsk – fotografia ślubna, z siedzibą na ul. Myśliwskiej 78, 80-283 Gdańsk (Tel. +48 602 188 669), może okazać się studiem wartym sprawdzenia. Na wskazanej stronie internetowej znaleźć można wiele kadrów, przedstawiających historie pewnych miłości, opowiedziane za pomocą zdjęć.

Oferta i cennik

Kolejnym istotnym elementem jest zakres usług świadczonych przez fotografa i ich cennik. Czasem zdarza się, że osoba, której zdjęcia bardzo nam się podobają, nie oferuje zdjęć plenerowych, a z kolei tani fotograf nie realizuje obróbki zdjęć, które wysyła w surowym stanie.

Kreatywność fotografa

Istotnym aspektem jest również kreatywność fotografa i to, czy jego zdjęcia wyróżniają się czymś na tle innych realizacji. Niecodzienne kadry, ciekawe plenery i idealne uchwycenie emocji, to coś, o czym marzy każda Para Młoda, myśląc o zdjęciach ze swojego ślubu.

Opinie innych

Nie należy zapomnieć również o przejrzeniu opinii dotyczących danego fotografa na jego social mediach oraz różnych stronach branżowych i forach internetowych. Zdanie par, które miały już okazję pracować z fotografem pomoże ustalić Wam, czy znajdziecie wspólny język i czy sprosta on Waszym wymaganiom.

Co należy przygotować przed ślubem w plenerze?

Ślub w plenerze to piękna ceremonia, o której marzy coraz więcej par, jednak by była ona w pełni legalna i przebiegała bez przeszkód, należy dobrze się do niej przygotować.

Dokumenty

Niewiele par zawierających ślub zdaje sobie sprawę, że obecnie ślub w plenerze nie musi być uroczystością cywilną, a może mieć również charakter kościelny. Jeśli chcemy zawrzeć związek cywilny, należy na początek złożyć w USC pismo wyjaśniające powody organizacji ślubu poza murami urzędu. W przypadku ślubu kościelnego należy uzyskać zgodę biskupa kurii oraz licencję na ślub poza kościołem. W przypadku tego rodzaju ślubu uzyskanie zgody Biskupa wcale nie jest łatwe, dlatego pismo z prośbą musi być przemyślane i bardzo dobrze napisane. Reszta formalności wygląda identycznie jak w przypadku standardowej ceremonii w USC lub kościele.

Organizacja miejsca na ślub cywilny w plenerze

Ślub cywilny w plenerze może odbyć się zarówno w miejscu odbywania się wesela jak i w innej, wybranej przez parę lokalizacji. Aranżacja miejsca polega głównie na zapewnieniu miejsca dla Pary Młodej, świadków oraz urzędnika. Do tego celu niezbędny będzie stół oraz krzesła. Nie należy zapominać również o miejscu do powieszenia godła. Do rzeczy dodatkowych, które umilą ceremonię, można zaliczyć sprzęt grający i nagłośnienie do puszczenia oprawy muzycznej oraz kwiaty i inne elementy ozdobne. Nie należy zapomnieć również o wygodzie gości i zaopatrzyć się w odpowiednią ilość krzeseł dla nich.

Organizacja miejsca na ślub kościelny w plenerze

Ślub kościelny poza budynkiem kościoła to dosyć niespotykane zjawisko, bowiem prawo kanoniczne zabrania zawierania związków małżeńskich poza kościołem poza kilkoma szczególnymi okolicznościami. Jeśli będziemy mieli szczęście i biskup udzieli nam takiej zgody, możemy przystąpić do wyboru miejsca uroczystości. Nie jest to jednak takie proste jak przy ślubie cywilnym, ponieważ musi to być miejsce godne w oczach Kościoła. Należy również zadbać, by wyposażyć je w klęczniki i krzesła dla Młodej Pary, świadków i księdza. Podobnie jak w przypadku uroczystości cywilnej można zadbać o kwiaty, dekorację oraz o krzesła dla gości. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak szukać miejsca na ceremonię ślubną w plenerze, przeczytajcie artykuł “Gdzie zorganizować ślub na plaży?”, na blogu wspomnianego w artykule już Fotografa Enroute z Gdańska.

Ślub w plenerze

Ostatnim etapem przygotowań jest zadbanie o aranżacje wesela w plenerze. Najczęściej imprezy takie odbywają się w dużych namiotach z zamykanymi bokami i drewnianą podłogą. Instalację taką można wypożyczyć od firmy świadczącej tego typu usługi. Wielkość namiotu zależna jest od ilości gości, jednak przejmuje się, że na około 100 osób idealny będzie namiot o wymiarach 10×25 metrów. Nie należy zapomnieć tutaj o odpowiedniej firmie cateringowej, która dostarczy posiłki oraz kelnerach, którzy będą obsługiwać gości. Wszystkie dodatkowe atrakcje i szczegóły takie jak wyposażenie namiotu należy ustalać zarówno z firmą dostarczająca namiot jak i właścicielem cateringu.

Galeria Fotograf ślubny EnRoute Gdańsk - przykładowe zdjęcia