Muzea

Wirtualny spacer po Westerplatte

InfoGdansk
8 kwietnia, 2018
Współczesne Westerplatte. W oddali złowrogi pancernik "Schleswig-Holstein".
Zdjęcie: Współczesne Westerplatte. W oddali złowrogi pancernik "Schleswig-Holstein".

Nowatorski projekt działa w ramach strony internetowej Muzeum II Wojny Światowej i pozwala na zdalne zwiedzanie obszaru Westerplatte. Znaczenie tej okolicy jest powszechnie znane, wąski półwysep rankiem 1 września 1939 roku został zaatakowany przez przeważające siły niemieckie i dzięki bohaterskiej postawie polskich żołnierzy stał się symbolem wybuchu II wojny światowej.

Historia miejsca jest oczywiście znacznie dłuższa i obejmuje m.in. nieudaną odsiecz francuską z 1734 roku, rozkwit popularnego kurortu czy też działanie Wojskowej Składnicy Tranzytowej.

Westerplatte – symbol wybuchu II wojny światowej

Z dawnego Westerplatte niewiele przetrwało. Obszar został dosłownie przeorany niemieckimi bombami i pociskami, a po kapitulacji niektóre budynki siłami polskich więźniów rozebrano. Układ placówki został też znacząco zatarty aranżacją z lat 60-tych ubiegłego stulecia, gdy chyba mniej uwagi poświęcono upamiętnieniu polskich żołnierzy, a znacznie więcej przedstawieniu siły i rozmachu Polski Ludowej.

Projekt zrealizowany przez firmę 360studio  jest niejako podróżą w przeszłość… Prezentację zaczyna jednoznaczny komunikat polskiej rozgłośni radiowej z informacją o niemieckim ataku, apelem o jedność narodową i zapowiedzią walki aż do zwycięstwa. Następnie prezentacja układu obecnego Westerplatte z odwołaniami do miejsc dawno już nieistniejących i zapomnianych. Panoramicznym ujęciom towarzyszą emocjonalne wspomnienia uczestników obrony.

W trakcie wirtualnego spaceru zobaczyć można m. in. Cmentarz Obrońców Westerplatte, Wartownię nr 5, Willę Oficerską, Kasyno Podoficerskie, Placówkę Fort czy też przestrzeń Mewiego Szańca z poddającymi się obrońcami. W rozwinięciu archiwalne zdjęcia z przedstawieniem budynków i scen z życia codziennego polskiego garnizonu. Z ekranu prezentacji wyjście do mapy półwyspu z zaznaczeniem wszystkich ważnych miejsc i obiektów i możliwością nawigacji między nimi.

Przy realizacji nowatorskiego projektu powstało ok. 100 oryginalnych panoram Westerplatte, w które wkomponowano czterdzieści archiwalnych fotografii i ponad 30 nagrań historycznych relacji obrońców. Ciekawą opcją możliwość wykonania pamiątkowej pocztówki i jej dalszego przesłania lub udostępnienia.

W historycznej prezentacji wykorzystano m.in. zasoby Muzeum II Wojny Światowej, Archiwum Państwowego w Gdańsku czy też Muzeum Stutthof w Sztutowie.

INFORMACJE
Wirtualny spacer po Westerplatte;
Projekt w ramach strony internetowej Muzeum II Wojny Światowej;
Wykonawca: 360studio;
muzeum1939.pl

Galeria Wirtualne Westerplatte - fotografie