Rozmaitości

Jak malować meble farbami kredowymi?

InfoGdansk
20 czerwca, 2022

Farby kredowe cieszą się niegasnącą popularnością wśród miłośników odnawiania starych mebli. Nic w tym dziwnego. Łatwe w użytkowaniu i trwałe, zapewniają niezwykłe efekty wizualne. Zastanawiasz się, jak poprawnie przygotować sprzęt do odnowienia i w jaki sposób malować farbami kredowymi? W naszym artykule przedstawimy Ci kilka przydatnych wskazówek.

Jak przygotować mebel do malowania farbami kredowymi?

Powierzchnia mebla powinna być starannie przygotowana do malowania. To najważniejszy etap całej pracy, który w dużym stopniu będzie miał wpływ na trwałość farby. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i dobrze oczyść każdy element sprzętu.

Rozkręć mebel

Jeśli masz taką możliwość, rozłóż mebel na części pierwsze. To znacznie ułatwi Ci pracę i pozwoli dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków. Oczyść każdy element z kurzu i brudu. Jeśli mebel ma ubytki, uzupełnij je szpachlą do drewna i poczekaj, aż wyschnie.

Wyszlifuj powierzchnię mebla

Jeśli mebel jest uszkodzony, a farba się łuszczy, czeka Cię sporo pracy. Możesz ją sobie ułatwić, stosując profesjonalne preparaty do ściągania warstw. Jeśli z kolei jest w dobrym stanie, wystarczy dokładnie wyszlifować całość papierem ściernym, aby zmatowić powierzchnię i usunąć ewentualne nierówności.

Odpyl i odtłuść mebel

Zanim przystąpisz do malowania, dokładnie odpyl powierzchnię mebla z drobinek powstałych w wyniku szlifowania. Możesz do tego wykorzystać szmatkę, miękką szczotkę lub odkurzacz. Następnie odtłuść całość, aby mieć pewność, że farba będzie dobrze przylegać.

Pomaluj powierzchnię mebla farbami kredowymi

Teraz wystarczy pomalować każdy element mebla na wybrany kolor. Jeśli zdecydujesz się na bezzapachowe, ekologiczne farby kredowe, takie jak np. dostępne w e-sklepie https://vintro.pl/, możesz bez obaw pracować w mieszkaniu. Pamiętaj o tym, aby przed rozpoczęciem malowania dokładnie wymieszać zawartość puszki. Jeśli zależy Ci na gładkiej powierzchni, zdecyduj się na wałek. Jeśli z kolei chcesz uzyskać ciekawą fakturę, wybierz pędzel i nakładaj farbę długimi pociągnięciami.

Poczekaj, aż podkład wyschnie, a następnie zabezpiecz go lakierem, aby uzyskać odporną na uszkodzenia i zarysowania powierzchnię. Teraz możesz skręcić mebel i cieszyć się jego nowym wyglądem.