Rozmaitości

Do czego stosować worki big bag?

InfoGdansk
8 października, 2023

Jeszcze stosunkowo niedawno przeprowadzenie prac budowlanych czy remontowych oznaczało konieczność zamówienia wielkiego gabarytowo kontenera, takie rozwiązanie wymagało wygospodarowania miejsca i poniesienia niemałych kosztów.

Od dłuższego już czasu można korzystać z tak zwanych kontenerów elastycznych, które określane inaczej jako worki big bag cechują się licznymi zaletami i szerokimi możliwościami zastosowania.

Czym są worki big bag?

Polskim odpowiednikiem tej zapożyczonej z języka angielskiego nazwy jest określenie worek wielkogabarytowy, ale jak z nazwami często bywa – niezależnie od pochodzenia do obiegu wchodzi określenie łatwiejsze do zapamiętania i wygodniejsze w użyciu.

Worki big bag można też określić jako elastyczne kontenery, które w wielu zastosowaniach stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę wobec sztywnych konstrukcji kontenerowych.

Worki big bag produkowane są z wykorzystaniem tkaniny polipropylenowej, z tego względu charakteryzują się wielką odpornością na uszkodzenia mechaniczne i taką też wytrzymałością na obciążenia.

Ze względu na szeroką gamę kształtów, pojemności i dodatkowych rozwiązań – worki big bag znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i wielu innych branżach – chemicznej, farmaceutycznej, czy nawet spożywczej. Z ich wykorzystaniem można transportować gruz, złom, tworzywa sztuczne i wiele innych materiałów i odpadów budowlanych.

Tkanina polipropylenowa wykazuje się pewną przepuszczalnością powietrza, dlatego zastosowanie takich worków zmniejsza ryzyko wystąpienia pleśni. Worki big bag stosowane są więc do transportu zboża, ryżu, kawy, a nawet spożywczych koncentratów.

Opisywane worki różnią się między sobą pojemnością, kształtem, ilością uchwytów oraz dodatkowymi usprawnieniami. Worki mogą być dodatkowo wyposażone w nasypy kominowe, klapy i fartuchy. Takie rozwiązania usprawniają załadunek, rozładunek i transport składowanych materiałów.

Zalety worków big bag

Na rynku najłatwiej o worki ze standardowymi wymiarami podstawy, zatem 90×90 cm oraz 62,5×62,5 cm. Natomiast wysokość jest zróżnicowana co 10 cm aż do prawie 2 metrów. W największych workach big bag można pomieścić do 2,5 tony materiałów!

Za szczególnie istotną zaletę uznaje się ustawność transportowanych worków i możliwość dopasowania do przestrzeni przewozowej. Takie walory odgrywają znaczącą rolę w transporcie i logistyce. Do tego dochodzi wspomniana wyżej uniwersalność i szeroki zakres możliwych zastosowań.

Ze względu na wytrzymałość worki wielkogabarytowe można wielokrotne stosować, możliwe jest również ich oczyszczenie z powstałych zabrudzeń.

Do zalet zliczyć też można szerokie możliwości zakupowe, bo według potrzeb można kupić pojedyncze sztuki, dokonać zakupu hurtowego lub wynająć zestaw worków big bag z usługą dostawy worków pustych i odbioru zapełnionych.

Ile wynosi cena worków big bag? Jej wysokość zależy od gabarytów i dodatkowych ułatwień. Możliwości zakupu nie brakuje, takie worki można kupić w każdym wielkopowierzchniowym sklepie budowalnym. Worki wielkogabarytowe dostępne są też w sklepach internetowych.