Impreza już się odbyła

Informacje

Lutry. Dokument wyobrażony

InfoGdansk
30 listopada, 2017

Wystawę ciekawych zdjęć zobaczyć można w Gdańskiej Galerii Fotografii. Nastrojowe prace artystycznie dokumentują zachowane pozostałości po luterańskiej ludności kaszubskiego regionu.

Splot konfesji katolickiej i ewangelickiej na Pomorzu Gdańskim

Przez kilka stuleci świat luterański przeplatał się z przestrzenią katolickiej większości. Do idealnych relacji sporo brakowało, choćby określenie „Lutry” zawierało sporu ładunek dystansu i niechęci, z drugiej strony ludzi tych wyznań zbliżały trud dnia codziennego i ciężka praca przeplatana częstym niedostatkiem.

Świat „Lutrów” skończył się w 1945 roku wraz z wysiedleniem ludności niemieckojęzycznej, jego materialne pozostałości zasługują na szacunek i upamiętnienie.

Na wystawie artystyczne fotografie ewangelickich pamiątek, w analogowych zdjęciach wielokrotne ekspozycje i elementy ruchu – dzięki temu w przestrzeń wystawy wplata się pełna emocji narracja.

Autorem zdjęć Leszek Żurek, który w swoich fotograficznych pracach pyta o tożsamość dawnych istnień i trwałość pamięci o tym co było, ale minęło…

Formułę wystawy poszerza ciekawy katalog z tekstem prof. dr. hab. Macieja Szymanowicza – opisem historycznego tła i topografii ludności katolickiej i luterańskiej na Pomorzu. Eseje Heleny Leman dotyczą przerwania sąsiedzkich więzi i końca tego wzajemnego przenikania…

INFORMACJE
Leszek Żurek. Lutry. Dokument wyobrażony
Muzeum Narodowe W Gdańsku
Gdańska Galeria Fotografii
Ul. Długi Targ 24, Gdańsk 80-828
Wystawa do 30 stycznia 2018