Imprezy

Koncert Scorpions w Ergo Arena

InfoGdansk
22 maja, 2023
Zdjęcie: Koncert Scorpions w Ergo Arena.

Po czterech latach zespół Scorpions ponownie wystąpi w przestronnej hali Ergo Arena. Zlokalizowany na granicy Gdańska i Sopotu obiekt dosłownie tętni od ciekawych koncertów, kulturalnych wydarzeń i imprez sportowych.

Za kilka miesięcy zespół Scorpions świętować będzie 58 rocznicę powstania, pomimo upływu tylu dekad z niemieckiej ekipy emanuje wielka energia i charyzma, a koncerty w jej wykonaniu przyciągają komplety publiczności.

„Wind of Change” w Ergo Arena

Koncert odbędzie się 22 czerwca, bilety są dostępne w sprzedaży od listopada 2022 roku.

Zespół Scorpions cieszy się w Polsce szczególną popularnością, jedną z przyczyn jest zapewne kultowy utwór „Wind of Change” który czasem i znaczeniem idealnie złączył się z upadkiem wschodnioeuropejskich totalitaryzmów w sowieckim wydaniu. Wspomniana ballada dotyczyła przede wszystkim upadku Muru Berlińskiego, ale jej znakomite melodia i wykonanie przyniosły znaczenie o wiele szersze i do tego ponadczasowe.

Warto też dodać, w pobliżu gdańskiego „Zieleniaka” zobaczyć można betonowy fragment wspomnianego muru, rozdzielającego kiedyś Berlin na część wschodnią i zachodnią.

Koncert będzie promować najnowszą płytę zespołu „Rock Believer„, ale zapewne wybrzmią też inne hity tego zespołu.

Niedawny występ Scorpions w Krakowie stał się wielkim sukcesem artystycznym i frekwencyjnym.

Organizatorem koncertu w hali Ergo Arena jest agencja Prestige MJM.

Scorpions – legenda światowej muzyki

Legendarny zespół powstał w listopadzie 1965 roku w Hanowerze i swoją twórczością od początku lokował się na pograniczu hard rocka i heavy metalu.
Od powstania w zespole występuje Rudolf Schenker, wkrótce potem do ekipy dołączył wokalista Klaus Meine.

W 1972 roku ukazał się debiutancki album „Lonesome Crow”, który uznany został za największe artystyczne osiągnięcie tego zespołu. Potem pojawiły się pewnego rodzaju niesnaski i nieporozumienia, ostatecznie zespół kontynuował działalność w nieco zmienionym składzie.

Reaktywowana kapela wydała w 1974 roku album „Fly to the Rainbow”, który odniósł znaczny sukces komercyjny. W kolejnych płytach ekipa Scorpions umacniała się w formule heavy metalu, klasycznego hard rocka, a niektórymi psychodelicznymi w brzmieniu utworami nawiązywała do twórczości Jimiego Hendrixa.

Zobacz też – Kuchnia na wymiar Gdańsk

Z poważnymi problemami borykał się Klaus Meine, którego nadwerężone struny głosowe postawiły pod wielkim znakiem zapytania jego dalszą muzyczną karierę.
Muzyk przeszedł operację, niespodziewanie szybko wydobrzał i udziałem w albumie „Blackout” poprowadził Scorpions do kolejnego wielkiego sukcesu.

Scorpionsi przeszli do historii w 1988 roku, gdy jako druga zachodnia (nieamerykańska) ekipa zagrali na terenie chwiejącego się ZSRR. Koncert w Leningradzie przyciągnął aż 200 tys. fanów, rok później ekipa wystąpiła w Moskwie z kolejnym koncertem, bardzo podobnym w brzmieniu i znaczeniu.

I wreszcie przyszedł album „Crazy World”, który z utworem „Wind of Change” doskonale wpisał się w europejskie przemiany polityczne z jesieni 1989 roku. Wspomniany hit przez rekordowo długi czas okupował czołówki europejskich list przebojów i stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych melodii w historii światowej muzyki.

Zespół Scorpions na dobre zrósł się z wolnościową tematyką, nieprzypadkowo więc w 2009 roku wystąpił w Stoczni Gdańskiej, koncert odbył się w ramach cyklu Przestrzeń Wolności.

Polskich akcentów nie koniec, w zespole od prawie dwóch dekad występuje gitarzysta Paweł Mąciwoda, który był wcześniej związany z między innymi zespołami TSA i Oddział Zamknięty.

W 2010 roku ekipa Scorpions ogłosiła koniec muzycznej działalności, ale w kolejnych latach zespół nie odmawiał koncertów w ważnych miejscach czy też udziału w imprezach nawiązujących do znanych wydarzeń. Zatem już 22 czerwca – w hali Ergo Arena energetyczne spotkanie z legendą światowej muzyki!

INFORMACJE
Koncert Scorpions w Ergo Arena;
Plac Dwóch Miast 1, 81-731 Sopot;
Plac Dwóch Miast 1, 80-344 Gdańsk;
22 czerwca 2023 r., godz. 20.00;
https://ergoarena.pl/wydarzenia-lista/scorpions-rock-believer/