Inne

Hala Ergo Arena

InfoGdansk
1 maja, 2016
Zdjęcie: Hala Ergo Arena - na granicy Gdańska i Sopotu

To kolejny ciekawy obiekt o sportowym (i nie tylko) przeznaczeniu. W tej wielofunkcyjnej hali można rozgrywać zawody lekkoatletyczne, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki, tenisa ziemnego i stołowego, sportów walki, jeździectwa, a nawet mecze hokejowe na sztucznej lodowej nawierzchni. W przestrzeni hali są też organizowane koncerty, wystawy i konferencje. Zastosowań zatem nie brakuje, dzięki temu obiekt jest często wykorzystywany i nie generuje strat finansowych.

Hala Ergo Arena znajduje się na granicy Gdańska i Sopotu

Prace przy budowie hali ruszyły w 2005 roku, ze względu na problemy z konstrukcją dachową oficjalne otwarcie nastąpiło dopiero w sierpniu 2010 roku. Rok wcześniej przeprowadzono ciekawy zabieg administracyjny, polegający na korekcie przebiegu granicy między Gdańskiem i Sopotem. Jej przebieg przesunięto o 600 metrów w stronę Sopotu, dzięki temu Gdańsk zyskał 4,5 ha terenu. Po korekcie hala po połowie należy do wspomnianych miast, to zatem ciekawy przykład gdańsko-sopockiej współpracy. Hala funkcjonuje pod adresem wspólnym dla Gdańska i Sopotu – Plac Dwóch Miast 1.

Pojemność hali zależy od charakteru organizowanej imprezy. Teoretycznie wewnątrz można pomiescić 15 tys. widzów, jednak ze względów bezpieczeństwa i konieczności odpowiedniej aranżacji wnętrz, na koncerty przewiduje się 13 tys. miejsc, na zawody lekkoatletyczne miejsce dla 8 tys. Fanów. Rekord frekwencji odnotowano podczas konceru piosenkarki Lady Gaga, występ amerykańskiej piosenkarki podziwiało 12 tys. Osób. W hali występowały też inne słynne gwiazdy i zespoły: Roxette, Sting, Jean Michel Jarre i Rammstein.

Imprezy sportowe w Ergo Arena

Do tego oczywiście zawody sportowe: mecze siatkarskie w Lidze Światowej, Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2013, spotkania tak udanych dla polskiej reprezentacji Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 rok czy też zawody Halowych Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce 2014. O częstym wykorzystaniu obiektu decyduje też pewnie przyzwoity dojazd, w pobliżu przystanki Szybkiej Kolei Miejskiej, linie tramwajowe i nowo wybudowana trasa samochodowa.

W pobliżu hali Sportowa Aleja Dębów upamiętniająca wybitnych sportowców i trenerów.