Impreza już się odbyła

Imprezy

Queen Symfonicznie w Gdańsku

InfoGdansk
1 grudnia, 2022

Legendarna muzyka powraca! W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert symfoniczny z aranżacją utworów legendarnego zespołu Queen, którego brzmienia elektryzowały fanów muzyki z całego świata.

Koncert odbędzie się w dniu 17 grudnia 2022 roku w zabytkowym wnętrzu dawnej Elektrociepłowni na Ołowiance. Wspomniany obiekt od przeszło dwudziestu lat udanie służy w roli centrum muzycznej kultury.

„Queen Symfonicznie” w wykonaniu Alla Vienna

Początki były skromne i niepozorne. W 2008 roku grupa artystów-instrumentalistów związanych z Filharmonią Łódzką zaimprowizowała zespół z repertuarem muzyki wiedeńskiej. Planowano odegranie zaledwie jednego koncertu, ale na szczęście stało się zupełnie inaczej. Zespół Alla Vienna rozszerzył swój repertuar o utwory z nurtu muzyki filmowej, musicalowej oraz rozrywkowej, wkrótce potem rozpoczęła się seria artystycznych sukcesów.

Występy instrumentalne pod dyrekcją Marty Niedźwieckiej przyciągały uwagę w całym kraju. Zespół zainicjował szereg ciekawych projektów artystycznych: „Ale Kino”, „Kochamy Seriale”, „Filmowe Piosenki z Chórem”, czy tez „Piosenki Anny German”. Zespół Alla Vienna zamiast jednego wykonał ok. 350 koncertów, które zgromadziły ponad 200 tys. słuchaczy!

Koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej będzie dwuczęściowym spektaklem z instrumentalnym wykonaniem najbardziej znanych utworów brytyjskiego zespołu Queen. Formułę koncertu poszerzą występy solisty Sebastiana Machalskiego oraz gitarzysty solowego Darka Wawrzyniaka.

Queen – legenda światowej muzyki

Zespołu Queen przedstawiać nie trzeba, dorobek brytyjskiej kapeli i śmierć wokalisty Freddiego Mercury’ego są do dzisiaj pamiętane na całym świecie.

Zespół powstał w 1970 roku z udziałem Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Rok później do składu dołączył basista John Deacon. Początki do łatwych nie należały, na przykład muzycy mogli korzystać ze studia dźwiękowego dopiero po zwolnieniu miejsca przez inne zespoły.

Pierwszy przełom przyniósł singiel „Killer Queen” promujący album „Sheer Heart Attack”, kolejnym i decydującym okazał się utwór „Bohemian Rapsody”, który na 9 tygodni zadomowił się na pierwszym miejscu najważniejszej brytyjskiej listy przebojów.

Potem przyszły sukcesy z hitami między innymi „We Are The Champions”, „Don’t Stop Me Now”, „We Will Rock You”, „The Show Must Go On”, a zespół na dobre wrósł w nurt światowej pop kultury.

Niełatwo w jednoznaczny sposób zdefiniować styl tego zespołu, muzycy z wielką swobodą łączyli muzyczne gatunki z nurtu hard rocka, heavy metalu, pop-rocka oraz rocka progresywnego.

Freddie Mercury zmarł w listopadzie 1991 roku, po śmierci artysty zespół kontynuował działalność według zmienionej formuły. Pamięć o wyczynach brytyjskich muzyków nadal trwa. Świadczy o tym sukces „Bohemian Rapsody” – najbardziej dochodowego filmu biograficznego w historii kina!

INFORMACJE
„Queen Symfonicznie”;
Koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej;
ul. Ołowianka 1, 80-751 Gdańsk
17 grudnia 2022 r., godz. 19.30.