Niedaleko

Jezioro Zawiad

InfoGdansk
13 sierpnia, 2023
Zdjęcie: Jezioro Zawiad w Bieszkowicach.

Podczas ładnej pogody mieszkańcy Pomorza często myślą o związanym z wodą odpoczynku i takiej też rekreacji. Wcale nie trzeba jechać nad morze, bo w okolicy Trójmiasta innych ciekawych i urokliwych akwenów również nie brakuje.

Jednym z nich jest jezioro Zawiad, które latem przyciąga mieszkańców Wejherowa, Trójmiasta i dalej położonych okolic.

Jezioro Zawiad w Bieszkowicach

Powierzchnia jeziora Zawiad wynosi 18,6 ha, natomiast głębokość maksymalna 17 metrów. Na wschodnim brzegu jeziora funkcjonuje chętnie odwiedzane kąpielisko, a nieco dalej całoroczny ośrodek wypoczynkowy „BINGO”. Pomimo tej turystyczno-rekreacyjnej eksploatacji jezioro zachowuje ciekawe walory przyrodnicze, w jego toni występuje na przykład poryblin jeziorny – cenna roślina wodna objęta ścisłą ochroną gatunkową. Na czystość wody wskazuje też występowanie larw chruścików, które są wyjątkowo wrażliwe na zanieczyszczenia środowiska.

Z jeziora chętnie korzystają wędkarze, w akwenie występują okonie, szczupaki, leszcze i płocie. Do wędkowania najlepiej nadają się północno-zachodnia oraz południowo-zachodnia części jeziora. Brzeg zachodni jeziora Zawiad jest natomiast bardzo zamulony i tego obszaru lepiej unikać.

Akwen jeziora nadaje się też do nurkowania, a zimą z wody chętnie korzystają amatorzy morsowania.

Jezioro Zawiad – ciekawe miejsca w okolicy

Otoczenie jeziora Zawiad jest wyjątkowo malownicze, zachęcające do dłuższych pobytów i spacerów. Jezioro przylega do leśnego obszaru Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, którego zielony kompleks styka się z Trójmiastem i sięga do znacznie dalszych okolic.

Wzdłuż południowo-wschodniego brzegu opisywanego jeziora prowadzi Szlak Wejherowski PTTK, którego czerwone oznakowanie doprowadzi do położonego nieco dalej Jeziora Bieszkowickiego. Ten akwen również przyciąga amatorów kąpieli i innych form wodnego odpoczynku.

Warto zapuścić się głębiej w obszar wspomnianego parku krajobrazowego. Szlak Wejherowski doprowadzi do rezerwatu przyrody Pełcznica z unikatowymi jeziorami lobeliowymi i przyrodą torfowiskową. Wspomniany Szlak Wejherowski rozpoczyna się Sopocie, a jego ponad 50-kilometrowej długości trasa łączy najciekawsze zakątki północnej części Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – między innymi wspomniany rezerwat Pełcznica, Leśny Ogród Botaniczny w Marszewie oraz rezerwat przyrody Kacze Łęgi.

Jak dojechać do jeziora Zawiad?

Dojazd nie jest trudny, nawet osoby pozbawione orientacji bez większych trudności odnajdą opisywane jezioro. Jadąc samochodem drogą wojewódzką nr 218 od strony Chwaszczyna należy w Bieszkowicach skręcić w lewo w ulicę Jeziorną, natomiast od strony Wejherowa w tym samym miejscu skręcić w prawo.

Zobacz też – 6 pomysłów na prezenty ślubne dla wierzącej pary młodej

Auto można zaparkować na poboczu drogi (zgodnie z przepisami, jeżeli jest miejsce), lub na parkingu płatnym. Do jeziora Zawiad można też bez problemu dojechać rowerem, w bliskim sąsiedztwie Bieszkowic prowadzi szlak rowerowy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, który łączy Gdynię z Redą.