Pomniki

Głaz Bąbelków

InfoGdansk
27 stycznia, 2022
Zdjęcie: Głaz Bąbelków w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym.

Ten mało znany pomnik został odsłonięty w 50. rocznicę powstania Klubu Turystów Pieszych „Bąbelki” i upamiętnia działanie tego jednego z najbardziej zasłużonych polskich klubów turystycznych.

Wielki głaz narzutowy z wykutym okolicznościowym napisem znajduje się na trasie Szlaku Trójmiejskiego (kolor żółty) przy parkingu leśnym w Gołębiewie.

Z „Bąbelkami” na turystycznym szlaku

Klub Turystów Pieszych „Bąbelki” powstał w 1959 roku i od samego początku zrzeszał osoby o zamiłowaniu do czynnej i poznawczo pojmowanej aktywności turystycznej. Organizacyjna inicjatywa została z życzliwym zainteresowaniem skomentowana w lokalnej prasie, bo niedługo potem reporter Dziennika Bałtyckiego napisał: Bąbelki” – to grupa ludzi prawdziwie „uturystycznionych”.

Klub został wtedy podpięty pod szerszą formułę Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, po zatwierdzeniu klubowego statutu (3 listopada 1959 roku) pierwszym „bąbelkowym” prezesem został Piotr Kryczałło – jeden z pomysłodawców tej dość spontanicznej, lecz jakże trwałej inicjatywy.

Od tego czasu „Bąbelki” były obecne w turystycznej przestrzeni Pomorza Gdańskiego oraz w szerokim spektrum ogólnopolskiej turystyki. Klub wytrwale i nieprzerwanie organizuje imprezy z nurtu turystyki pieszej, rowerowej, kajakowej, narciarskiej, a nawet… drezynowej.

Z bąbelkowej inicjatywy zrodziły się też tradycje wielu popularnych lokalnych rajdów turystycznych, na przykład „Kluka” oraz „Stolemy”.

Jedną z najbardziej znanych imprez klubowych jest tak zwana „Wyrypa” – jednodniowe przejście całego Szlaku Trójmiejskiego, pierwsza taka wędrówka odbyła się w 1976 roku. Do tego doszła organizacja wielu innych rajdów o cyklicznym charakterze, między innymi „Dookoła Kociewia”, „Pobrzeżem Bałtyku”, „Szlakiem grodzisk pomorskich” czy też „Szlakiem leśnych ludzi”.

Pomnik Klubu Turystów Pieszych „Bąbelki”

Upamiętnienie powstało przy życzliwym udziale pobliskiego Leśnictwa Gołębiewo, które pomogło przy transporcie ogromnego głazu narzutowego.

Na kamieniu wykuto inskrypcję:

KLUB TURYSTÓW PIESZYCH BĄBELKI
1959-2009
WĘDRUJEMY JUŻ 50 LAT…

Pomnikowa lokalizacja nie jest przypadkowa, bo wielki głaz został ustawiony przy żółtym Szlaku Trójmiejskim, który bąbelkowy klub od kilkudziesięciu lat otacza merytoryczną i techniczną opieką.

Zobacz też – Rynek pracy z GoWork.pl

Wspomniany szlak rozpoczyna się na obszarze gdańskiego Grodziska, następnie prowadzi strefą krawędziową wysoczyzny morenowej i ciekawie łączy związane z Trójmiastem wątki historyczne i przyrodnicze.

Na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego zobaczyć też można inne pomnikowe upamiętnienia. W Dolinie Świemirowskiej znajduje się pomnikowy Głaz Esperantystów, w jego pobliżu również pomnik Leśnika Waldemara Heusmanna, zastrzelonego przez kłusowników w lipcu 1919 roku.